Tetszett a cikk?

Az izraeli titkosszolgálat az interneten keresztül toboroz új munkatársakat; az online kampány első hetében csaknem 2500-an ajánlották fel szolgálataikat. Magyarországon egyelőre csak a hagyományos jelentkezési utak járhatóak, az interneten legfeljebb érdeklődni lehet.



A Moszad honlapján héber és angol nyelven egyaránt elérhető online jelentkezési lapon a személyi adatokon kívül az iskolai végzettségre, a nyelvismeretre, a katonai képzettségre is kíváncsiak, de külön oldalt szenteltek annak, hogy megtudják: a jelentkező hol, mikor, mennyi időt és milyen célból (tanulás, munka stb.) élt külföldi országokban. Az izraeli szolgálatot az is érdekli, hogy az illető korábban jelentkezett-e már a Moszad kötelékébe, s ha igen, eljutott-e az elbeszélgetésig vagy sem. A potenciális kémek személyesebb megismerése érdekében egy legfeljebb 1000 szavas vallomást várnak a jelentkezőktől - választ arra, mi ösztönzi őket arra, hogy az ügynökség kötelékébe álljanak.

Jelenleg főként angolul jól beszélő pszichológusokat, buszsofőröket, pincéreket keresnek a szolgálatnál, a többieknek maradnak a kisebb hírszerzői munkák. Aki akarja, a jelentkezés mellett megoszthatja a Moszaddal azon értesüléseit is, melyek szerinte „veszélyesek lehetnek az állam biztonságára”. Az online akció sikeresnek bizonyult: a kihirdetését követő első héten csaknem 2500 ember ajánlotta fel szolgálatait.

Az izraelivel ellentétben a német hírszerzésnél (BND) nincs online jelentkezés – írja a Der Spiegel német hetilap. A szolgálat iránt érdeklődőknek itt levelet kell írniuk a BND pullachi központjának, majd részt venniük egy kilenchónapos kiképzésen.

A magyar titkosszolgálatoknál sincs interneten keresztüli jelentkezés. Bár a Nemzetbiztonsági Hivatal weboldalán minden kritérium fel van tüntetve, illetve a felvételi eljárást is részletezik (írásbeli előszűrés, műveleti munkára való alkalmassági vizsgálat, pszichológiai vizsgálat stb.), az önéletrajzot egy postafiókcímre kell elküldenie az érdeklődőknek.

A hírszerzőket alkalmazó Magyar Köztársaság Információs Hivatala is csak postai úton várja az önéletrajzokat, de a weboldal nemcsak száraz információkkal szolgál. Az érdeklődök például belekóstolhatnak a kriptográfiába is – jóllehet az oldal szerkesztői szerint a hivatal szakembereinek az oldalon feltüntetett rejtvényekhez képest jóval nehezebb feladatokkal kell megbirkózniuk.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!