szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Édenkert feltérképezése (Mapping Paradise) címmel publikálta a londoni British Library Alessandro Scarfi kötetét, amely a térképeken évszázadokon keresztül ábrázolt Édeneket mutatja be. A 200 színes és fekete-fehér illusztráció ötven kartográfus generáció munkáját szemlélteti – írja a Corriere della Sera című olasz napilap.

A Közel-Kelet térképe. Valahol itt volt, ha volt
az Éden
© christiananswers.net
A Paradicsom a kereszténység első évszázadai óta foglalkoztatja a képzeletet. A térképet a legkülönbözőbb helyeken – Indiában, Perzsiában, Arábiában, a Szentföldön, az Alpokban, a Kaszpi-tengernél, sőt, a Föld belsejében, vagy éppen a Holdon – ábrázolják, annak ellenére, hogy soha nem találták meg. A legenda szerint csak Nagy Sándornak sikerült megpillantania a Gangesz partján, de nem közelíthette meg, mert visszaszorították az Utolsó Ítéletre váró lelkek.

A kötetben szerepelnek a legrégibb térképek, amelyet a British Library őriz. Köztük egy 1109-ből származó „világtérkép”, az 1265-ös „zsoltártérkép”, Hans Rüst 1480-ban készített térképe, Matthaeus Beroaldus 1575-ös „paradicsoma”.

És bár a reneszánsz után gyakorlatilag már nem jelenítették meg az elveszett Édent a térképeken, 1944. decemberében a The Times riportere „megtalálta” a Tigris és az Eufrátesz találkozásánál, nem messze Bászrától a Tudás Fáját. A fa ugyan csak egy csonka törzs volt, mégis turisztikai attrakcióvá vált. Az iráni-iraki konfliktus és a későbbi háborúk tönkretették, 2003-ban azonban emlékeztetőül odatettek egy arab nyelvű táblát, amely szerint itt állt a kígyó fája, a földi Paradicsom szimbóluma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elveszett édenkertet találtak Pápua szigetén

Egy nemzetközi kutatócsoport eddig ismeretlen területet tárt fel Pápua szigetének észak-nyugati részén. Az expedíció több tucat, a tudomány által eddig nem ismert fajt – köztük emlősöket – azonosított.