Az MTA Kémiai Kutatóintézetének igazgatója elmondta: mind az Akamech Mechatronikai és Járműinformatikai Kft., mind az AlbaNano Kutató, Fejlesztő, Szolgáltató és Hasznosító Kft. cégbírósági bejegyzés alatt van. A tervek szerint mindkét vállalkozás júliustól - mérnökirodaként - már "jelen lesz" Székesfehérváron.
A fejlesztő-szolgáltató vállalkozásokat négy akadémiai kutatóintézet - a számítástechnikai és automatizálási, a műszaki fizikai és anyagtudományi, a kísérleti orvostudományi kutatóintézet, valamint a Kémiai Kutatóközpont - által alapított konzorcium hozta létre. A munkában a kutatóintézetek szellemi kapacitását hasznosítják. A tervek szerint a vállalkozásokat részvénytársasággá fejlesztik, s a majdani Alba Innovációs Parkban telepítik le.
A korszerű anyagtechnológiák fejlesztésével és az anyagtechnológiai vizsgálatok szolgáltatásával, valamint a műszaki kutatás-fejlesztés és innováció segítésével, pályázatok előkészítésével, segítésével foglalkozó cégek infrastruktúrájának
létrehozása együttesen 3-3, 5 milliárd forintba kerül, az eszközök beszerzéséhez mintegy 3 milliárd forintra van szükség. A megvalósításhoz európai uniós forrásokat és a magántőkét is igénybe akarják venni - mondta Pálinkás Gábor.
Az Alba Innovációs Parkban -, amelynek megvalósítását kiemelt projektként javasolta elfogadásra a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács - innovációs szolgáltató központ, technológiai park és tudásközpont kap helyet. A székesfehérvári önkormányzat elsőkörös igényfelmérésére már 40 vállalkozás jelezte együttműködési szándékát a megvalósításra, illetve a szolgáltatások igénybevételére, s 100 további vállalkozás igényeinek a felmérése folyik - mondta el Székesfehérvár polgármestere.
Warvasovszky Tihamér tájékoztatása szerint a tudásközpont részeként már megkezdte meglevő intézményének fejlesztését, új korszerű oktatási épület kialakítását a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kara.