szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A világűrt tágító gravitációs hullámok után nyomoz majd a Lisa nevű űrszonda. A gravitációs hullámok a fekete lyukakból érkező lökéshullámok, amelyek fénysebességgel száguldanak, nem hallhatók, nem láthatók. Úgy terjednek, ahogy a vízbe dobott kő koncentrikus köröket hoz létre, minden irányban - írja a Die Welt című német napilap internetes változata.

Most az amerikai és az európai űrhajózási ügynökség, a NASA és az ESA összefogásával akarják felkutatni és mérni a lökéshullámokat. Erre szolgál Lisa, vagyis teljes nevén a Lézeres Interferométeres Űrantenna. "Megfigyeléseinkből tudjuk, hogy minden galaxis közepén egy hatalmas fekete lyuk van, amely olyan erős és súlyos, hogy egymilliárdszor is nehezebb lehet egy átlagos fekete lyuknál" - hangsúlyozta Sathyaprakash, a walesi egyetem indiai származású asztrofizikusa. Ez bocsátja ki a legerősebb gravitációs hullámokat, amelyek minden dolgot, amellyel találkoznak, kissé szétrántanak, majd összenyomnak.

Lisa tulajdonképpen három szondából áll majd, és ugyanúgy kering a nap körül, mint a Föld vagy a többi bolygó. A szondák egyenlőoldalú háromszöget alkotnak, az oldalak hossza 5 millió kilométer lesz. Egymás között folyamatosan lézersugarakat bocsátanak ki, és állandóan mérik az időt, amíg megteszik egymás között az utat. Ha egy gravitációs hullám rövid időre átalakítja a teret, akkor megváltozik a lézersugarak menetideje, és ezt rögzíteni, mérni lehet - írja a Die Welt című német lap online változata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Először mérték meg egy fekete lyuk átmérőjét

A méretek gigantikusak, a fekete lyuk átmérője a Föld Naptól való távolságának hétszerese. Egy amerikai-olasz kutatócsoportnak nagy szerencsével sikerült megmérnie egy szupermasszív fekete lyuk méreteit - számolt be róla a Die Welt című német napilap online változata.

MTI Tech

A fekete sigatoka gomba kipusztítja a banánt a Földről

A banán megmentésére sürgetnek globális összefogást az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) olasz munkatársai, ugyanis egy agresszív gombafajta kipusztulással fenyegeti a világ összes exportképes banánültetvényét.

hvg.hu Tech

Fekete lyukakat vizsgál a japán műhold

A japán űrkutatási ügynökség (JAXA) sikeresen fellőtte új műholdját, amely a titokzatos fekete lyukak körüli kérdéseket hivatott megválaszolni.