szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína áll a StopBadware biztonsági oldal által összeállított jelentés élén, amely azt vizsgálja: a biztonságos nethasználatot fenyegető fertőzések mely országokból származnak.


A kutatás a Google "Safe Browsing" néven elindított kezdeményezésén alapszik: a keresőcég a phishing, azaz adathalász weboldalak adatbázisát tartja fent, a StopBadware pedig a májusig összegyűjtött 213,575 weboldal IP-címét derítette ki, amelyhez további vizsgálatok után származási országokat kötöttek.

A jelentés extra arányszámokat is megadott az összehasonlítás kedvéért: tanulmányukban az is olvasható, hogy az egyes országokban egymillió felhasználóra hány rosszindulatú weboldal jut. A mérések szerint Kína 689 ilyen oldallal áll az első helyen, mögötte Oroszország, a harmadik helyen pedig Amerika áll. Ezen két országra összesen 519 rosszindulatú oldal jut egymillió internetezőnként. A vizsgálatok arra is rámutatnak, hogy Kína a világ tíz legnagyobb badware-terjesztő (azaz rosszindulatú kódot tartalmazó) hálózatából hatot a magáénak tudhat, ezek között van a négy legjelentősebb is. (A Stopbadware megkereste az ezekhez tartozó szolgáltatókat, akiktől semmilyen hivatalos válasz nem érkezett.)

Míg annyi biztos, hogy a badware (más néven malware) fő terjesztési központja Kína, a szervezet jelentése több helyen pontatlan. Elemzésük ugyanis nem tesz különbséget szándékosan terjesztő, illetve megfertőzött oldalak között (az aktív terjesztők számára, százalékára sincsen utalás), illetve csak olyan weboldalak szerepelnek a listában, amelyeket a Google már korábban "vizsgált" (indexelt), ez pedig korántsem jelenti az internet összes weboldalát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!