szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemcsak ujjlenyomatokat, hanem fényképeket, tenyérlenyomatokat és többféle biometriai adatot tárol majd az FBI új bűnügyi adatbázisa. Az új rendszerre tíz évet várni kell, az újszerű azonosítás viszont legalább olyan hasznosnak bizonyulhat majd, mint a DNS-vizsgálat, írja a Popular Mechanics.


© AP
A Lockheed Martin nem csupán az FBI automatizált ujjlenyomat-olvasó rendszerét készítette, hanem februárban egy olyan több évre szóló megbízást is kapott, amelynek értelmében biometrikus adatokat tároló és elemző, újszerű azonosítórendszert kell kifejleszteniük. Az NGI-nak, azaz következő generációs azonosítónak keresztelt rendszer fényképek és tenyérlenyomatok mellett írisz-scaneket és egyéb biometrikai adatokat is tárol majd. Noha a tetoválások, sebesülések és hegek nem számítanak biometrikus markernek, az FBI ezeket is kereshetővé akarja tenni.

Ami a fényképeket illeti, a pontos arcfelismeréshez már nem elegendőek a rendőrségi fotók, az ügynökségeknek újra kell fotózniuk a gyanúsítottakat több szögből, nagyobb felbontásban - az új képek pedig egyúttal könnyebben azonosíthatóvá tennék az arc egyes részleteit, jellegzetességeit is.

A Lockheed Martin jelenleg azt vizsgálja, hogy milyen biometrikus technológiákat alkalmazzanak az NGI kiépítése során, milyen technikai eszközökkel (szkennerekkel, leolvasókkal) tegyék kompatibilissé, valamint milyen lesz az adatbázis szerkezete. Az új generációs azonosítórendszer jelenleg még csak a koncepció szintjén létezik, a konkrétumokról pedig mindkét szerződő fél mélyen hallgat: nem tudni, mekkora tárhellyel dolgoznak, az NGI elméleti kapacitásáról és sebességéről sem lehet pontos adatokat hallani - az mindenesetre biztos, hogy a rendszer tíz éves üzemeltetése körülbelül 1 milliárd dollárt emészt fel.

© AP
A személyiségi joggal kapcsolatos aggályokra az FBI sajtószóvivője úgy reagált: az adatbázisba csak azok adatai kerülnek be - és kerülnek be újra -, akik már egyébként is szerepelnek ujjlenyomatukkal a bűnügyi lajstromban. A rendszer nem fog adatokat átemelni kereskedelmi biometrikus adatbázisokból és nem is gyűjt információkat másokról úgy, hogy nem tudnak róla.

A szoftveralapú NGI az adatokat majd bármely ügynökségnek vagy rendőrkapitányságnak át tudja adni, ha megvan a rendszerrel kompatibilis biometrikus felszerelésük. Az FBI és más ügynökségek között folyamatos információáramlás lenne a jövőben ennek értelmében, ám az FBI szerint az ujjlenyomatokat tartalmazó adatbázist eddig nem törték fel és nem is kellene különösebben aggódni a hackerek miatt.

Az NGI 2018-ban indulna be a tervek szerint, 2010-ben pedig elindítanák a továbbfejlesztett ujjlenyomat-olvasót.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!