szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lipcsei kutatóknak köszönhetően elkészült az első olyan szoftver, amely révén a robotok saját maguktól, hibáikból okulva tanulhatnak meg mozogni. A programkód egy neurális hálózat, kvázi egy egyszerűsített idegrendszer felépítését imitálva biztosítja, hogy a robotok maguktól jöjjenek rá, hogyan is kell mozogni.


Demonstrációs videó: hátraszaltózni
is meg tudott tanulni
A szoftvert a Max Planck Intézet kutatói fejlesztették ki, ezt pedig nemcsak humanoid robotok, hanem robotállatok vagy kerekekkel működő robotikus eszközök esetében is tudták alkalmazni. A robotok ezen idegrendszer birtokában szinte teljesen a "nulláról kezdenek", csak egyetlen információt kapnak, amellyel dolgozni tudnak a számukra ismeretlen világban: ez pedig az, hogy milyen testrészei vannak, ezekben hány ízület van és mekkora a maximális szög, amelyben ezek képesek meghajlani, még közvetlen környezetükről sincsen semmilyen adatuk.

Kezdetben a robotok nem tudnak semmit sem magukról, sem környezetükről, így nem is csinálnak semmit. A neurális hálózat működésének köszönhetően nagyon apró mozgásokat kezd végezni, majd egyre nagyobbakat is kipróbál, ahogy mozgási lehetőségeit teszteli. "Ilyenkor olyan, mint egy újszülött. Nem tud semmit, de próbálgatja azokat a mozdulatokat, amelyek "természetesen jönnek", fél órával később pedig már ugrál és bukfencezik", mondta el a BBC-nek a fejlesztésért felelős Ralf Der professzor. 

A mozgási lehetőségek felderítése után a robot elkezdi előrejelezni, hogy az egyes mozdulatokat követően hol kell kikötnie. Ha találkozik egy akadállyal - egy faldarabbal, a padlóval, akár saját testével -, akkor elkönyveli, hogy előrejelzése rossz volt és megpróbál más mozdulatokkal vagy mozgásfázisokkal eljutni a becélzott helyre, mindeközben magáról és környezetéről is további információkat gyűjt.

A Der professzor szerint csak "plug and play" agynak nevezett (azaz bármilyen robothoz csatlakoztatható) rendszer azért is tűnik ígéretesnek, mert a hagyományos robotokkal ellentétben nem pontosan azt csinálja, amire programozták, ugyanis semmilyen célt vagy feladatot nem programoztak be neki. A rendszer egyetlen nagy hátránya az, hogy ugyan képes mozdulatokat tanulni és ezek révén környezetében mozogni, de ezeket rövid idő után el is felejti. Így az intézet kutatói most egy olyan memóriát fejlesz

Ez programozásilag sokkal flexibilisebb, mint a hagyományos programozás, amelyben a mozgásokat nagyon pontosan tervezik meg egy jól meghatározotott környezetben. A robot viselkedése tud változni a környezettől függően, valamitn a szoftvert bármilyen robottal lehet használni és már egyszerű kerekes rendszereken is lehet kipróbálni, Der szerint ez egy plug and paly agy. A rendszer azért is tűnik ígéretesnek, mert nem azt csinálja meg, amire programozták, mert nem programozták be semmilyen célra. A robot egyetlen hátránya, hogy ugyan megtanul például felállni, de rövid idő után el is felejtik, így most egy olyan hosszútávú memóriát fejlesztenek, amely birtokában a robot kellően hosszú ideig meg is tudja jegyezni az általa begyűjtött adatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!