szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) arról a tervéről, hogy jövő februárban megjavítsa a meghibásodott Hubble űrtávcsövet, és meghatározatlan időre elhalasztotta a műveletet.

A NASA csütörtökön közleményben jelentette be döntését, amelyet azzal indokolt, hogy elemzései szerint februárig nem készül el a javításhoz szükséges teendőkkel.

A Hubble szeptember 27-én váratlanul meghibásodott, elromlott a fő kommunikációs csatornája, s átmenetileg "megvakult". A NASA szakértői ezért átprogramozták a szerkezetet, ami visszaadta annak "látását", de a Hubble továbbra is javításra szorul.

A NASA úgy tervezte, hogy októberben fellövi a világűrbe az Atlantis űrrepülőgépet, amelynek személyzete karbantartási munkákat végzett volna az óriásteleszkópon, korábban tönkrement alkatrészeket - például giroszkópokat cserélt volna ki -, valamint továbbfejlesztette volna a Hubble-t. A szeptember végi meghibásodás miatt azonban elhalasztották az Atlantis útját.

Az 1990-ben fellőtt, mintegy hatszáz kilométeres magasságban keringő Hubble forradalmasította a csillagászatot, megváltoztatta az emberiségnek a világegyetem keletkezésével és fejlődésével kapcsolatos ismereteit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Hubble: kilencvenszer több galaxist láthatunk

Szerelési körútra indulnak az amerikai asztronauták a Hubble teleszkóphoz 2008 augusztusában. A műveletek a nyílt űrben zajlanak, ezek eredményeképpen a teleszkóp körülbelül kilencvenszer lesz hatékonyabb. A küldetés nélkül 2011-ben a távcső valószínűleg végleg felmondaná a szolgálatot.