szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Washingtoni Egyetem kutatóinak köszönhetjük azt a rendszert, amely világelsőként alakítja át azonnal számítógépünk felhasználói felületét attól függően, hogy mire van szükségünk. Míg az irodai munkánál ez nyilván jelenthet teljesítménynövekedést, a legnagyobb áttörés a csökkent képességűek és az idősebb felhasználók között mutatkozik majd.

A Supple névre keresztelt rendszer működése egyszerű: a felhasználóknak egy tesztet kell befejezniük, amely különböző, egérrel elvégzendő feladatokból áll. A körülbelül 20 perc alatt elvégezhető próba a felhasználók egérkezelésének pontosságát, gyorsaságát, eredményességét méri, a rendszer pedig ebből kalkulálja ki, hogy az egyes felhasználók milyen motorikus képességgel és látással rendelkeznek. Ennek alapján úgy módosítja a designelemeket (a betűméretet, gombméretet, a listázás típusát stb.), hogy a legoptimálisabbak legyenek az egyes emberek számára.

Ugyanaz a Windows-ablak három különböző embernek
© University of Washington

Krzysztof Gajos fejlesztő szerint az asszisztív technológiák azon az elképzelésen alapulnak, hogy az embereknek alkalmazkodniuk kell a technológiához, ám a Washingtoni Egyetem fejlesztői inkább ennek fordítottját próbálják megvalósítani.

A kezdeti tesztek azt mutatják, hogy a csökkent, illetve a nem csökkent képességű felhasználók közti teljesítményszakadékot 62 százalékkal sikerült mérsékelni, a csökkent képességűek pedig igen nagy előszeretettel használták a Supple-t. A rendszert a későbbiekben ki lehetne bővíteni más típusú készülékekre, például okostelefonokra is, amink csak egyetlen hátránya van: méghozzá az, hogy minden egyes készüléknél teljesen át kell tervezni a programot.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!