szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új majomalfajt fedeztek fel az Amazonas esőerdeiben - jelentette be a világ vadon élő fajainak védelmével foglalkozó szervezet, az amerikai székhelyű Wildlife Conservation Society (WSC).

A kutatók még 2007-ben vették észre először az aprócska majmokat Brazíliában, az Amazonas szövetségi állam eldugott vidékén. Az új alfaj a nyergeshátú tamarinokkal (Saguinus fuscicollis) áll rokonságban, amelyek fő jellegzetessége a hátukat borító szőrzet nyeregszerű színezettsége.

A majmocska a Mura nyergeshátú tamarin (Saguinus fuscicollis mura) nevet kapta a mura indián törzs után, amely a Purus és Madeira folyók vízgyűjtő medencéjében él, ahol az új alfajt felfedezték.

Az aprócska majom mindössze 213 grammot nyom, magassága 24 centiméter, farkának hossza viszont eléri a 32 centimétert. Testét szürke és barna szőrzet borítja.

"A felfedezés ismét rávilágított arra, hogy még napjainkban is létezhetnek a tudomány számára ismeretlen fajok" - hangsúlyozta a kutatásról publikált tanulmány vezető szerzője, Fabio Rhone.

A kutatás arra is fényt derített, hogy a térségben folyó fejlesztések, beleértve az esőerdőt átszelő autópálya építése veszélybe sodorja a most felfedezett majomalfajt, hiszen a beruházások révén csökken élőhelyének területe.

"Riasztásként kell szolgálnia ennek a felfedezésnek, hiszen még mindig van mit tanulmányoznunk a világ természetes élőhelyein, amelyeket az ember végveszélybe sodor tevékenységével" - - mutatott rá a kutató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Rendkívüli ősmajom Rudabányán

Újabb rendkívüli jelentőségű lelet, az Anapithecus hernyaki emberszabású majom kétoldali felső állcsontja - mindkét oldalon 6-6 foggal - került elő Rudabányán, ahol magyar-kanadai expedíció végez ásatásokat.

Bari Máriusz Tech

Gondolattal mozgat távoli tárgyakat a majom, a katonaság izgatott

Észak-Karolinából mozgatta meg az Idoya nevű majom egy Japánban elhelyezett humanoid robot lábait, csupán gondolatait és az internetet használva. Ez az első olyan eset, amikor agyi aktivitásnak köszönhetően mozdult meg robotláb. A kísérlet a katonaság és a tudományos élet képviselőit is meggyőzte.

MTI Tech

Fegyvert készítenek egyes majomfajták

Dárdát készítenek csimpánzok és azzal más majomfajtákra vadásznak - közölték megfigyeléseik szenzációsnak számító eredményét amerikai kutatók, akik Szenegálban e főemlősök életmódját, szokásait tanulmányozták több mint egy évig.