szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai tudósok egy lencse és egy üveglap segítségével készített szivárványcsapdát, adta hírül a New Scientist. Az egyszerűnek hangzó trükk nagy segítséget nyújthat az információtárolás mikéntjének.

2007-ben a Surrey-i Egyetem kutatói azt állították: ahhoz, hogy a szivárványt (pontosabban a fényt) csapdába lehessen ejteni, egy különleges metaanyagokból készített csapdát kell létrehozni, amelye képes manipulálni a fényt. Mindez arra az elvre épült, hogy a fény egyik komponense sem képes áthaladni egy olyan nyíláson, ami szűkebb saját hullámhosszánál.

Most a Towson Egyetem kutatói valósították ezt meg egy jóval egyszerűbb megoldás révén. Egy 4.5 mm átmérőjű lencse egyik oldalát egy 30 nanométer vékony aranyréteggel borították be majd aranyozott felével helyezték rá egy szintén aranyfilmmel befedett üveglabra. Abban a pontban, ahol a lencse és az üveglap találkoztak, a konfiguráció pontosan olyan "hullámfagyasztó" módon viselkedett, mint ahogyan azt a brit kutatók elképzelték: a különféle hullámhosszú fénykomponenseket sorra sikerült csapdábaejteni - mindezt színes gyűrűkként látták a kutatók, akik a lencsét felülről nézték egy mikroszkóppal.

A technológia segítségével a jövőben jobb optikai információtároló berendezéseket építhetünk a későbbiekben, derül ki a New Scientist híradásából, ugyanis ha képesek vagyunk "lelassítani" vagy akár meg is állítani a fényt, akkor az abban lévő információt közvetlenül módosíthatjuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!