szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az intelligenciatesztek legalább annyira mérik a motivációt, mint a mentális képességeket - idézte hétfőn amerikai kutatók megállapítását a BBC hírportálja.

A Pennsylvaniai Egyetem munkatársainak megállapítása szerint a magas IQ eléréséhez ugyanúgy szükség volt jó intelligenciára, mint nagymértékű motivációra, és alacsony intelligenciahányados előfordult bármelyik tényező hiányában. Ösztönzők hatására is mérhetően emelkedett az elért pontszám - írták az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányukban. 

A tanulmány első szakaszában az anyagi ösztönzők hatását elemezték korábbi vizsgálatok adatainak áttekintésével. Ezekben az intelligenciatesztekben összesen 2 ezer ember teljesítményét mérték, és megállapították, hogy valamennyi IQ-értéket növeltek az ösztönzők, ám különösen azoknál volt nagy az emelkedés mértéke, akiknek egyébként alacsonyabb volt a kezdeti IQ-ja. 

A későbbiekben azt vizsgálták, miként hatott az elért IQ nagyságára a motiváció, valamint azok a jóslatok, amelyek az egyén intelligenciájára és későbbi teljesítményére vonatkoztak. Kétszázötven fiú eredményeit a kamaszkortól a fiatal felnőtt korig követték nyomon, és úgy találták, hogy ha csak az IQ nagyságára hagyatkoznak, túlbecsülhetik a későbbi intelligenciát. 

Ahhoz, hogy valaki magas IQ-számot érjen el, az intelligencia mellett versenyszellem is szükséges, amely arra motiválja a teszt íróját, hogy az adott helyzetben a legtöbbet hozza ki magából. "Ha az IQ teszt (írása) nem motivál valakit, akkor az önmagában is előre jelez valamit" - fűzte hozzá James Thompson pszichológus, akit a BBC kérdezett meg az eredményről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!