Evolúcióbiológiai szempontból arra könnyű magyarázatot találni, hogy a hímek miért törekszenek minél több partner megtermékenyítésére - mert nagyobb hatékonysággal adják tovább génjeiket. A nőstények szaporodási sikere azonban nem a partnerek számától függ, az állatvilágban ennek ellenére elterjedt jelenség a poliandria (többférjűség).
Ennek egyik magyarázata, hogy a nőstények így engednek a hímek állandó szexuális nyomásának. A göttingeni Német Főemlősközpont (DPZ) kutatói ennek helytállóságát szerették volna kideríteni az egérmakik esetében: azt feltételezték, hogy a nagyobb nőstények sikeresebben tudnak ellenállni a hímeknek, ezért kevesebb hímmel párosodnak, mint apróbb fajtársaik.
A kutatók elvárásaival ellenkezőleg az egérmaki (Microcebus murinus) nőstényei nemcsak a hímek unszolásának engedtek, hanem aktívan keresték a változatos partnereket. Mivel a számtalan aktus nem kevés energiába kerül, a gyengébb nőstények kevesebb hímmel is megelégszenek - fejtették ki a kutatók a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban a Die Welt internetes kiadásának ismertetése szerint.