szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Forradalmasíthatják a népszámlálást az amerikai kutatók azzal, hogy a mesterséges intelligenciát is bevetik. A gép két hét alatt végzett azzal a feladattal, ami korábban 5 évet vett igénybe. Ráadásul azt is képes volt megmondani, hogy hol hogyan szavaznak az emberek.

A népszámlálás minden ország számára az egyik legfontosabb feladat, hiszen az ország és az ott élők jövőjét is nagy mértékben az határozza meg, hogy miként alakul a demográfia. A folyamat azonban meglehetősen lassú, hiszen időbe telik, mire mindenkihez eljutnak a számlálók, ahogy az is, hogy feldolgozzák az adatokat. A mesterséges intelligencia – egész pontosan a gépi látás – azonban erre a problémára (is) megoldást nyújthat.

A Proceedings of the National Academy of Sciences nevű tudományos szaklapban nemrég jelent meg egy kutatási eredmény, amely azt bizonyítja: a mesterséges intelligencia jelentős mértékben gyorsíthatná ezt a folyamatot. A szakemberek 200 amerikai város mintegy 50 millió, a Google által készített Street View képet mutattak meg a gépnek, ami az objektumfelismerésnek köszönhetően képes volt demográfiai adatokat összeállítani – írja a Gizmodo.

Google

A kutatók szerint a képeken lévő autók nagyon sok információt árultak el az adott környéken élőkről. A körülbelül 22 millió jármű alapján következtetett – mint kiderült: helyesen – a gép a keresetekre, az etnikai és politikai hovatartozásra, valamint a végzettségre is.

A szakemberek összesen 2657 kategóriába sorolták be a mélytanuláson alapuló gépi látás által felismert autókat márka, modell, karosszéria és életkor alapján. Ezek után az említett 200 városból 35 esetében mintákat hoztak létre a korábbi népszámlálási adatok alapján, amit megmutattak a mesterséges intelligenciának, amely összefüggést talált a birtokolt autók, valamint a népszámlálás szempontjából legfontosabb adatok között. Az összefüggések annyira pontosan írták le a demográfiai adatokat, hogy a további 165 város esetében is alkalmazták ezt a módszert.

Google

Az algoritmus megállapítása szerint Toyotát, Hondát leginkább az ázsiaiak, míg Chryslereket és Buickeket a színes bőrű lakosság használ. Az Aston Martinok, a Volkswagenek és a pickupok azonban inkább a fehér bőrű lakossághoz tartozik. Szedánnal általában a demokraták, míg pickuppal a republikánusok járnak.

A szakemberek szerint az adatok összesítésében a gép sokkal gyorsabb és pontosabb is, a mesterséges intelligencia ugyanis 2 hét alatt végzett azzal, ami a népszámlálóknak 5 évig tartott. Ugyanakkor a dolognak van egy másik oldala is, hiszen kérdés, mennyire éri meg gyorsítani a folyamatot, ha mindez a lakosság "megfigyelésével" jár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Végül csak megjött az a fajta mesterséges intelligencia, ami már az állásunkat kéri

Miközben a telefonunk, számítógépünk, sőt, még az autónk is egyre okosabbá válik, egy másik területen is egyre erősebben érezteti hatását a technolgóia fejlődése. Az ipar 4.0 nemcsak a termékek gyártására, de a gazdaságra és a társadalomra is komoly hatással lesz a következő néhány évtizedben. Mindennek alapja a mesterséges intelligencia, amely sok más mellett olyan feladatok elvégzésére is képes, amit az ember nem, vagy csak drágábban és nagyon lassan tudna megcsinálni.