Azzal valószínűleg mindenki egyetért, hogy a kiskorúak védelmében fontos, hogy a Facebook megakadályozza például a meztelen fotók terjedését a közösségi oldalon. Az erre létrehozott algoritmusnak azonban az elmúlt években volt már néhány baklövése – vagy túlkapása, attól függ, honnan nézzük. Előfordult, hogy egy mesehőst ábrázoló szoborról készült fényképet tiltott le, de az is, hogy egy római istennel kapcsolatban tett ugyanígy. Nemrég egy újabb furcsa döntést hozott az algoritmus.
Az Artsy beszámolója szerint a közösségi oldal a 16-17. században élt világhírű flamand festő, Peter Paul Rubens Keresztlevétel című képét törölte azért, mert azon meztelenség látható. A festmény azt a jelenetet örökítette meg, ahogy Jézus testét leemelték a keresztről, amit pedig az algoritmus meztelenségnek látott, az valójában Jézus ruhátlan felsőteste.
Peter Paul Rubens
A kép több más flamand festővel együtt került bele abba a Facebook-hirdetésbe, amely a flamand festészetet népszerűsítette volna. Erre reagálva a helyi turisztikai hivatal készített egy videót, amely vicces formában szúr oda egyet a túlságosan "prűd" Facebooknak.
A dolgot azonban nem akarják elviccelni. Több múzeum is aláírta azt a levelet, amelyben azt kérik Mark Zuckerbergtől, hogy vizsgálja felül a meztelenséget figyelő algoritmust. Már csak azért is, mert "a művészet ugyanúgy képes volt összehozni az embereket, mint ma a közösségi oldal".
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.