szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Januárban még elhalasztották a voksolást az Európai Parlamentben, azóta pedig az is felmerült, kiveszik a két legkeményebb cikkelyt az új szerzői jogi irányelvből. A jelek szerint ebből nem lett semmi, a visszaszámlálás pedig már el is indult.

Egyetlen lépésre kerültünk attól, hogy az internet végleg megváltozzon, és ez a legkevésbé sem túlzó kijelentés. Az Európai Unió döntéshozói márciusban vagy áprilisban szavazhatnak majd a korábban már elfogadott szerzői jogi irányelvről, ami jelen állás szerint változtatás nélkül tartalmazza a sok vitát kiváltó 11. és 13. cikkelyt. Ha megszavazzák, és az irányelv törvényi erőre emelkedik, az a szakemberek szerint a jelenlegi internet végét jelenti majd.

Update 02. 14., 10:30 - Az Európai Parlament csütörtök délelőtt kiadott közleménye szerint február 13-án este megszületett a megállapodás az új szerzői jogi törvény legkényesebb pontjait illetően, amely tartalmaz néhány pontosítást és változást. Erről itt olvashat.

Még tavaly merült fel az Európai Unió döntéshozóiban, hogy a jelenleg érvényben lévő szerzői jogi irányelvet meg kellene változtatni. Rá is férne, a mostanit ugyanis még 2001-ben vezették be, amikor se Facebook, se YouTube nem volt, és a tartalomfogyasztási szokások is nagyon eltérőek voltak a jelenlegihez képest.

Electronic Frontier Foundation

Csakhogy az összerakott jogszabály két kritikus pontja, a 11. és a 13. cikkely komoly csapást mérne a jelenlegi szabad internetre és kreativitásra. Előbbi a hírfogyasztási szokásokra lenne komoly hatással (a Google nemrég meg is mutatta, milyen hatással), a 13. cikkely pedig a tartalomgyártásra. Utóbbi lényegében azt jelenti, hogy a szerzői jogok betartását ezentúl nem a felhasználókon lehetne számonkérni, hanem a platformokon, ahová a tartalomgyártó feltöltötte az anyagát. Ez a YouTube esetében másodpercenként 400 órányi videót jelent, amit semmilyen szempontól nincs kapacitása a platformnak átnézni.

Tavaly nyáron közel 100 webes szaktekintély – köztük az internet egyik atyjaként számontartott Vint Cerf, vagy épp a World Wide Webet kitaláló Tim Berners-Lee és a közösségi alapokon működő világháló koncepciójához nagyban hozzájárult Alan Kay is –, a szabad internet végét látták eljönni. Ők voltak azok, akik aláírták azt az Antonio Tajani EP-elnöknek címzett, 2018 júniusi levelet, amely szerint a platformokra helyezendő nagyobb nyomás a nyílt internet szempontjából végzetes lehet. Hatása nem sok lett, végül megszavazták az irányelvet.

MTI / EPA / Olivier Hoslet

A végső voksolásra januárban került volna sor, ám végül elhalasztották, mert több ország is az új irányelv ellen állt ki. Alig egy hete pedig már arról lehetett hallani, hogy maguk a zeneipar képviselői kérik azt a politikusoktól, hogy vegyék ki a 13. cikkelyt a csomagból. Hiába.

Julia Reda EP-képviselő blogján írt arról, hogy a szerzői jogi irányelv gyakorlatilag ugyanaz maradt, mint ami eddig volt, vagyis a 11. és 13. cikkelyt nemcsak hogy nem vették ki, de nem is változtattak azon.

Persze most még mindig van esély arra, hogy az irányelvet ne szavazza meg a törvényhozás a március-áprilisi voksoláskor. Ehhez az kell, hogy a 751 EP-képviselő többsége ne támogassa a javaslatot, ami nem elképzelhetetlen, tekintve, hogy a májusi EP-választásokig valószínűleg már egyetlen politikus sem szeretne egy népszerűtlen döntést meghozni. Hogy egy esetleges "nem" a végleges elvetést jelentené-e, vagy csak azt, hogy módosítani kell a csomagon, egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!