szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénteki új-zélandi tömeggyilkosságban komoly szerephez jutott a Facebook is. Jacinda Ardern miniszterelnök szerint az nem lehet, hogy ezek a cégek elteszik a profitot, felelősséget viszont semmiért sem vállalnak.

A pénteki új-zélandi mészárlás után hétfőn szólalt meg először a Facebook, ahol elmondták, milyen komoly küzdelmet kellett folytatni az élő videóban közvetített tömeggyilkosság terjedése ellen. Az adatokból kiderült, a lövöldözés utáni első 24 órában mintegy 1,5 millió videót távolítottak el a platformról (ebben benne vannak azok is, amelyek nem az egész felvételt, csupán annak vágott verzióját jelentették), ebből pedig 1,2 milliót a feltöltés pillanatában.

Mindez jól mutatja, technológiai értelemben milyen súlyos problémával kellett megküzdenie az oldalnak. De nemcsak nekik, a YouTube-nak is elő kellett vennie a vészforgatókönyvet. Most újabb részleteket árultak el Mark Zuckerbergék a héttérben folyó munkáról.

Archív.
AFP / Brendan Smialowski

A közösségi oldal adatai szerint az új-zélandi lövöldözés élő közvetítését "csupán" 4000 ember látta, mielőtt levették volna az oldalról, ami jóval kevesebb, mint amire a fent említett 1,5 millió videó alapján számítani lehetett. Emellett a kikapcsolás pillanatában kevesebb mint 200 ember nézte, igaz, közülük senki sem jelentette azt az oldal felé.

Az első bejelentés 29 perccel a 17 perces élő videó elindítása után történt meg, vagyis 12 perccel azután, hogy a felvétel véget ért.

Eközben Új-Zéland miniszterelnöke, Jacinda Ardern erőteljes beszédet mondott kedden az ország parlamentjében. Mint mondta, meg kell vizsgálni, hogy a közösségi oldalak milyen szerepet játszottak a történtekben, és milyen lépéseket tudnak tenni helyi és nemzetközi szinten egyaránt, hogy ilyesmi többé ne fordulhasson elő. Ardern hangsúlyozta: a közösségi oldalak nem egyedül felelősek a történtekben, de jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy bekövetkezzen.

Nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a platformok nem vállalnak felelősséget azért, amit rajtuk tesznek közzé a felhasználók. Ők maguk a "kiadók", és nem egyszerű "postások". Az nem lehet, hogy a profitot elteszik, felelősséget viszont nem vállalnak

– fogalmazott egyértelműen Ardern.

MTI / EPA / SNPA Pool

Az új-zélandi internetszolgáltatók eközben elkezdték blokkolni azoknak az oldalaknak az elérését, amelyek nem hajlandók letörölni a tömeggyilkosságról készült videófelvételt. Ez viszont azzal járt, hogy Sky News is elérhetetlenné vált, amely részleteket közölt a videóból.

Az egyelőre nem világos, mi mindent tehet a kormány a közösségi oldak megregulázása érdekében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!