szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament képviselői kedden kora délután megszavazták az EU új szerzői jogi irányelvet, ami a 2001-ben megalkotott elődjét váltja le. Az irányelv körül hatalmas volt a vita az elmúlt hónapokban: míg az egyik tábor szerint szükség volt erre a frissítésre, az ellenzői szerint cenzúrát hoz el.

Kedden nem sokkal 13 óra előtt 348 igen és 274 nem szavazat mellett az Európai Parlament elfogadta az EU új szerzői jogi irányelvet. A végső voksolást eredetileg januárban tartották volna, de akkor még a tárgyalásokra hivatkozva elhalasztották azt. Február 13-án aztán megszültett a megállapodás, így a szavazást végül március 26-ra tűzték ki. Julia Reed, a Kalózpárt politikusan úgy kommentálta a döntést:

Sötét nap ez a szabad internetre nézve.

A törvénytervezetet nagyon sokan kritizálták: a vészharangot az internet atyja kongatta meg először, a YouTube pedig mozgalmat indított annak érdekében, hogy a korábban ismeretett formában ne legyen törvény a javaslatból.

A problémát a 11. és a 13. cikkely (amit végül 17. cikkelynek kereszteltek át) jelentette, amelyek közül utóbbi érintheti közvetlenül az átlagfelhasználókat. Az a pont ugyanis kimondja, hogy az online platformok üzemeltetői a jelenleginél jóval kiterjedtebb felelősséggel tartoznak a rendszerükbe feltöltött tartalomért.

A tárgyalások során sokan abban reménykedtek, hogy a 11. és a 13. cikkelyt kiveszik, vagy jelentős mértékben módosítják majd, ez azonban nem történt meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!