szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A klímaváltozás hatására olvadásnak indult gleccserek nyomában tavak keletkeznek, mint például az Ausztriában lévő Pasterze-glecser előterében. A tó mérete 2010 óta meghatszorozódott és 30 hektárosra növekedett – közölte a Grazi Egyetem. Az intézmény kutatói felmérik a tó mélységét és a Pasterze benne elolvadt jegét.

Az osztrák Alpok vidékét még 200 évvel ezelőtt is jórészt gleccserek tarkították, most azonban egyre több tó keletkezik azáltal, hogy a klímaváltozás miatt megolvad a jégpáncél és gleccsertavakat hoz létre.

Andreas Kellerer-Pirklbauer kutató és munkatársai szeptember közepén a gleccsernyelv területén végzett vizsgálatokat. Az érdekelte őket, hogyan változik a gleccser a víz alatt. A kutatók kiemelték: a vállalkozás nem volt kockázatmentes, a nagy, lassan áramló jéghegyek és a hirtelen felbukkanó, leszakadt jégdarabok előre nem felmérhető veszélyeket jelentenek. Ezek jégdarabok a hordalék és a víz alatt találhatók a tulajdonképpeni gleccser előterében.

A szakértők a tó 4200 pontján végeztek radarméréseket, ezáltal megfelelő képet kaptak a víztest mélységéről. "A központi területen a tó feneke 48 méter mélyen van, közvetlenül a gleccser pereménél pedig több helyen több mint tíz méteres mélységeket mértünk. Ezeken a helyeken a jég hirtelen kerül bele a tóba, ott pedig szintén gyorsan csökken. Hogy milyen sebességgel, ezt fogja vizsgálni a jövőben a kutatócsoport.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!