szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csütörtök este az amerikai Georgetown Egyetemen tartott beszédet Mark Zuckerberg, a szólásszabadságról és a Kínához fűződő viszonyáról is beszélt.

Nagyjából egy évvel ezelőtt robbant be igazán a TikTok nevű alkalmazás, amit sokan már az anti-Facebookként emlegettek. Az applikációra rövid idő alatt százmilliók kattantak rá, amire a közösségi oldal is kénytelen volt válaszolni a Lassóval. Az idő előrehaladtával aztán komoly adatvédelmi aggályok merültek fel a kínai ByteDance által fejlesztett applikációval kapcsolatban.

Ezek után nem titok, hogy a TikTokért finoman szólva sem rajong Mark Zuckerberg, így az amerikai Georgetown Egyetemen tartott csütörtök esti beszédében – melynek fő témája a szólásszabadság volt – nem ment el szó nélkül a szolgáltatás mellett.

Szerinte az általuk kínált szolgáltatásokat, mint például a WhatsApp azért használják világszerte a tüntetők, mert megbíznak a védelmében. Ezzel szemben a TikTok kapcsán arról hallani, hogy cenzúrázza azokat, akik véleményt formálnak egy nekik nem tetszőt rendszerről.

Valóban ilyen internetet akarunk? – tette fel a prózai kérdést Zuckerberg.

Szerinte a távol-keleti rezsim épp most exportálja a világ országaiba a cenzúrázott internetet, ami igen gyorsan terjed. Szerinte míg korábban az összes nagyobb internetes platform amerikai volt, most viszont 10-ből 6 kínai. A Mashable beszámolója szerint ugyanakkor a TikTok szóvivője tagadta, hogy a kínai kormánynak befolyása lenne az applikációra.

A Facebookot egyébként 2009-ben tiltotta be Kínában a távol-keleti vezetés. A jelek szerint Zuckerbergék már nem "küzdenek" azért, hogy visszatérhessenek az országba. A Facebook-vezér arról beszélt, hogy míg korábban nagyon szerette volna, ha ott is jelen lehetnek – bízva abban, hogy az egész világot össze tudják kötni –, mára már nem érzi ennek szükségességét, mivel az alapvető elvekben nem tudtak megegyezni.

Mindezek mellett azokat az amerikai cégeket is megemlítette Zuckerberg, akik Kínával üzletelnek – írja a TechCrunch. Szerinte ez nem helyes, mert ehhez az ország értékeihez kell alkalmazkodniuk – ami egyébként szemben áll azzal, amit az Egyesült Államok képvisel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!