szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA nemrég öt olyan projektet nevezett meg, amely a jövőben segíthet felderíteni, miként is működik az űridőjárás. Közülük végül kettő lehet befutó.

Bár a világűrről elsőre nem épp az időjárás szó jut az ember eszébe, valójában ott is van ilyen. Ez alatt a Földet körülvevő részecskék áramlását kell érteni, amelynek jelentős része a Napból származik. Ez hatással van az életünkre, a bolygónkra és a körülötte keringő eszközökre is.

A NASA régóta szeretné megérteni, miként működik ez az időjárás, ennek kapcsán pedig most léptek egyet előre a tudósok. Öt projektet választottak ki, amely segíthet jobban megérteni a világűrben zajló folyamatokat. A projektek mintegyikének 1,25 millió dollárt, vagyis nagyjából 374 millió forintot adott, hogy egy kilenc hónapos küldetéshez készítsenek terveket. Ha ez elkészült, az öt pályázat közül kettőt választ majd ki a NASA, amelyeket meg is valósít a következő években.

A tudósoknak az alábbi projektek közül kell választaniuk:

Solar-Terrestrial Observer for the Response of the Magnetosphere (STORM)

A küldetés megálmodói azt tervezik, hogy az űridőjárás hatásairól egy globális képet adnak. Vagyis feltérképeznék azt, hogy ha a Föld egy adott pontját elérik a Napból származó részecskék, az milyen hatással lehet más tájakra.

HelioSwarm

A HelioSwarm kilenc mikroműholdat küldene a világűrbe, hogy így gyűjtsenek adatokat a napszélről.

Multi-slit Solar Explorer (MUSE)

A projekt résztvevői spektroszkópos vizsgálatokkal derítenék fel a Nappal kapcsolatos különböző események, például a Napkitörések háttérben meghúzódó okait.

Auroral Reconstruction CubeSwarm (ARCS)

Az ARCS-projektben 32 darab, 10x10x10 centiméteres műhold, valamint 32 földi megfigyelőállomás segítségével végeznének megfigyeléseket a sarki fénnyel kapcsolatban.

Solaris

A Solaris célja, hogy megfigyelje a Nap sarkköreit, adatokat gyűjtsön a fényről, a mágneses mezőről és azok viselkedéséről. Ezek segíthetnek megérteni, hogy miként mozognak a mágneses mezők, valamint, hogy miért és miként fordulnak meg a pólusok 11 évente.

A NASA a két győztes projekt megvalósítására mintegy 250 millió dollárt szán majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!