szerző:
Tetszett a cikk?

Az egyenesen a Windows otthonából érkezett notebook elképesztően könnyű és kicsi, prémium hatást kelt az emberben és az ígéretek szerint nem kerül horror összegekbe. Megvizsgáltuk, hogy akadnak-e hátulütői.

A Microsoft szó hallatán a legtöbbünknek a jó öreg Windows operációs rendszer, vagy például a nemrég generációváltáson átesett Xbox játékgép jut eszünkbe, és nem pont egy számítógép. Pedig a redmondi mamutcég nemcsak PC-s szoftverben, hanem többek közt hardverben is utazik.

A vállalat első Surface terméke 2012 októberében látott napvilágot, amit aztán rengeteg ilyen kategóriás számítógép követett. Az egyik legújabb Surface nem más, mint a 2020 októberében leleplezett Laptop Go, melynek az a küldetése, hogy relatíve elérhető áron kínáljon szuperkompakt kialakítást és prémium életérzést. Túl szép, hogy igaz legyen? Kiderítjük.

László Ferenc

Szépségem

A minimalista külsejű Microsoft Surface Laptop Go kicsi, sőt nagyon kicsi. Egy 27,8 centiméter széles, 20,5 centiméter hosszú, illetve 1,5 centiméter vékony hordozható számítógéphez van szerencsénk, amely nemcsak kompakt, hanem kategóriája legkönnyebbje. Lemértük, a kis masina alig 1110 gramm tömegű, vagyis lényegében csak négyszer nehezebb napjaink ólomsúlyú csúcskategóriás okostelefonjainál. És 180 grammal könnyebb az új MacBook Airnél.

A hordozhatóság tehát álomkategóriás, a gépet bármikor egyszerűen a hónunk alá tudjuk csapni, vagy be tudjuk csúsztatni akár még egy viszonylag kis méretű női táskába is.

László Ferenc

A minőségérzetre egyetlen rossz szavunk sem lehet. A fedlap külső része, illetve a billentyűzet körüli lap hideg tapintású, kiváló minőségű alumíniumból készült, és az sem igazán zavaró, hogy a viszonylag egyszerű műanyag alsó részt részben újrahasznosított üvegszálas kompozitként marketingelik.

Az összeszerelési minőség is rendben van, az illesztések pontosak, abban pedig egyelőre csak bízni tudunk, hogy tartósnak is ígérkezik a szerkezet. A kijelző ugyan érintésérzékeny, de nem lehet 360 fokban visszahajtani, vagyis nincs tablet üzemmód: a masszív, széles zsanér körülbelül 140 fokos mozgásteret biztosít.

László Ferenc

Használhatóság

A 12,4 colos IPS LCD panel körül kellemesen vékonyak a kávák. A 3:2-es képarány kiváló például böngészéshez vagy munkához, viszont ha sok videót nézünk, akkor azok szélesvásznú formátumához jobban passzolna egy 16:9-es kijelző.

A matt helyett fényes kivitelű panel közepesen tükröződik, 400 nites legnagyobb fényereje, ha nem is rekordérték, bőven vállalhatóvá teszi a kültéri használatot. Az 1536x1024 pixeles felbontás nem túl nagy, és az említett képátlóval társítva mindössze 148 ppi-s pixelsűrűséget tesz lehetővé. Bár nem közvetlen rivális, de azért összehasonlításnak nem rossz: az új MacBook Air képernyője 227 ppi-t tud.

László Ferenc

A kijelző felett egy teljesen átlagos 720p HD webkamerát, alatta pedig egy 26x10 centiméteres billentyűzetet találunk. A bekapcsológomb ujjlenyomat-szenzort rejt magában, a gombok felülete nagyon kellemes tapintású és a nyomásérzet is rendben van, azért viszont nagy kár, hogy a háttérvilágításról le kell mondanunk. (Adott esetben jó szolgálatot tehet a gombelemről akár 12 hónapig működni képes, bluetooth-os külső számbillentyűzet, mely 78 gramm tömegű és 11 ezer forintba kerül.)

A touchpad 10x6,5 centiméteres, és tapasztalatink szerint remekül használható.

Mikrofonból és hangszóróból kettőt-kettőt kapunk, utóbbiak hangminőségétől és hangerejétől nem szabad sokat várni, hiszen mégis csak egy szuperkompakt laptophoz van szerencsénk.

László Ferenc
László Ferenc

Hajtóerő

Tesztgépünkben a motorháztető alatt egy 10. generációs Intel Core i5-1035G1 processzor található, melynek 4 magja és 1-3,6 GHz-es frekvenciája alapvetően elég a gördülékeny munkához, vagy éppen tanuláshoz, de jobban örültünk volna egy 11. generációs chipnek. Vagy a lehetőségnek, hogy más Surface-ekhez hasonlóan AMD Ryzen processzorral is lehessen rendelni a gépet.

Az integrált grafikus megoldás a hétköznapi használathoz elég, de például játszani nem nagyon érdemes ezen a technikán. Dedikált grafikusgyorsító nem szerepel az opciós listán, viszont a RAM és a tárhely kapacitását mi szabhatjuk meg, és erre jelen esetben kiemelten érdemes odafigyelni.

László Ferenc

A 4 GB RAM-mal, illetve 64 GB eMMC meghajtóval szerelt alapmodellt érdemes inkább elkerülni, ez ugyanis leginkább egy cloud computingre használható, egyszerű Chromebook rivális. Sokkal jobb választás a 8 GB RAM-mal, illetve 128 GB-os SSD-vel felvértezett kivitel, tesztalanyunk is ilyen, és úgy gondoljuk, hogy a célközönségnek nem igazán lesz szüksége a 8/256-os csúcsmodellre.

A gyártó által megadott 13 órás üzemidőt nem tudtuk hozni, a gyakorlatban (használattól függően) 8–10 órára lehet számítani. A 39 W teljesítményű kompakt töltővel 1 óra alatt 80 százalékosra tölthető a lemerült akkumulátor, még pedig a jobb oldalon található, egyedi kialakítású mágneses töltőcsatlakozó révén.

László Ferenc

A telep akár USB-C-n is táplálható, de akkor kapásból elbukjuk az egyetlen USB-C aljzatot, ami mellett egy USB-A port és egy jack dugalj található még a fedélzeten. Csatlakozó aljzatokból tehát nincs túl sok, adott esetben érdemes lehet beszerezni egy többportos adaptert vagy egy dokkolót.

Beépített kártyaolvasó sincs, ellenben a szupergyors 6-os wifire és a Bluetooth 5.0 támogatásra egyáltalán nem panaszkodhatunk.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+ : szemrevaló formaterv, kompakt kialakítás, alacsony tömeg, prémium minőségérzet, korrekt üzemidő, gyors tölthetőség.

: nincs háttérvilágítás, a kijelző lehetne nagyobb felbontású, nem a legújabb processzor, kevés csatlakozóaljzat, lehetne olcsóbb.

Akinek a könnyű hordozhatóság és a stílusos megjelenés a legfontosabb egy laptop esetében, az jól járhat a Surface Laptop Góval, de a Microsoft újdonságának nem csak napos oldala van. A legfájóbb pont talán a billentyűzet háttérvilágításának kihagyása, de például a kijelző is lehetne nagyobb felbontású és a processzor is lehetne kicsit fürgébb.

A negatívumokat a nyomott ár hivatott ellensúlyozni, legalábbis a gyártó eredeti tervei szerint. Az USA-ban 549 dolláros alapár igen jól hangzik, de ezért a mintegy 165 ezer forintos összegért csak a fapados alapmodell kapható, másrészt ugyanennek a készüléknek az adókkal terhelt itthoni ára nem kevesebb, mint 260 ezer forint.

A már élhető középső kivitel, jelen tesztalanyunk hazai listaára 320 ezer forint, a nagyobb tárhelyes csúcsmodellért pedig 410 ezer forintot kérnek el. Utóbbi pedig már egyáltalán nincs messze az M1 chipes vadonatúj MacBook Air 430 ezer forintos árától.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

László Ferenc Tech

Mindent bele: teszten a Microsoft izgalmas számítógépe

Az egyedi koncepciójú Surface Studio 2 sokkal több egy egyszerű asztali számítógépnél. Hozzáértő kezekben kiváló kreatív munkagépként, mellesleg akár a szoba high-tech díszeként is funkcionálhat.