szerző:
Tetszett a cikk?

Kipróbáltuk a Xiaomi egyik legfrissebb felsőkategóriás okostelefonját, mely azok számára jelenthet jó választást, akik a szép képernyőt többre értékelik a zoomkameránál.

A felsőkategóriás okostelefonok piacán mostanság szinte csak úgy pezseg az élet. Az Apple ősszel debütált 12-es iPhone-jaira idén év elején adott választ a Samsung az S21-es szériával, a OnePlus nemrégiben dobta piacra Hasselbladdal közös első fejlesztését, a 9-es sorozatot, és nyakunkon a Huawei Google-nélküli, de igen erős kamerás P50-es készülékeinek a megjelenése.

Nem meglepő módon a Xiaomi sem tétlenkedik, olyannyira, hogy a kínai gyártó kínálatában több vadonatúj csúcsmobil is található.

Milyen kézbe venni?

Az egyik a Xiaomi Mi 11, ez körülbelül ugyanakkora, mint az elődje volt, és sokak örömére 12 grammal kevesebbet nyom a mérlegen. Az előlapot a legújabb Gorilla Glass védelem, a Victus óvja a kisebb karcoktól és leejtés miatti repedésektől, törésektől, hátul pedig GG5-ös üveget találunk. A hátlap matt, így a fényes kivitelű átlagnál kevésbé piszkolódik.

A tapintásérzet nagyon kellemes, viszont elég csúszósra sikerült a felület, így nem árt odafigyelni arra, nehogy véletlenül kicsússzon a kezünkből a telefon. Nagy kár, hogy az IP68-as por- és vízállóságról még mindig le kell mondanunk, ha ez fontos, akkor érdemes inkább a drágább Pro és Ultra modellek felé kacsintgatnunk.

László Ferenc

A bal oldal teljesen csupasz, a hangerőt az ellentétes oldalon lehet állítani, és ugyanitt keresendő a finoman érdesített felületű bekapcsológomb is. A Harman Kardon által finomhangolt sztereó hangszórópár minősége és hangereje is átlagon felüli, kihangosításkor remekül teljesít az új Xiaomi. A felső élen lévő infravörös port révén hagyományos távirányítóként is funkcionálhat a mobil, alul egy dupla SIM-tálcára, illetve egy USB-C aljzatra lehetünk figyelmesek.

Az alapfelszereltségre nem lehet panasz. A dobozban magán a telefonon kívül egy szilikon tokot, egy töltőfejet, egy kábelt és egy USB-C/3,5 milliméteres átalakítót is találunk.

László Ferenc

Komoly előrelépés

A kijelző a tavalyinál minimálisan nagyobb lett, 6,67 helyett immár 6,81 colos képátlójú. Ennél fontosabb változás, hogy Full HD+-ról QHD+-ra növekedett a felbontása, illetve 16,7 millió helyett immár több mint 1 milliárd színárnyalatot képes megjeleníteni. Pozitívum továbbá a jelentősen megemelt fényerő, illetve a 90-ről 120 Hz-re ugrott frissítési sebesség.

A 20:9 képarányú, oldalt minimálisan lekerekített panelre egyszerűen jól esik ránézni, az AMOLED panel betekintési szögei hatalmasak, a kontasztarány lényegében végtelen. Hasonló élményben a jelentősen drágább Samsung Galaxy S21 Ultra kijelzőjének nézegetése során lehet részünk, az olcsóbb S21-esekbe szerelt kijelzők szerényebb felbontásúak.

László Ferenc

Természetesen a HDR10+ támogatás is adott, a nagy dinamikatartományú Netflix filmek remekül mutatnak a kellemesen vékony kávájú panelen. A kijelzőbe integrált ujjlenyomat-szenzor gyorsan teszi a dolgát, de néha téveszt, amit remélhetőleg szoftveresen javítanak majd.

A képernyő bal felső sarkában szigetként szolgálatot teljesítő frontkamera 20 megapixeles felbontású szelfijei jól mutatnak, de 2021-re illett volna gondoskodni az autofókuszról, illetve a 4K videófelvételi lehetőségről.

László Ferenc

Rejtett értékek

A gyors működésre a legdurvább Snapdragon 888 chipset jelent garanciát, mely kiviteltől függően 8-12 GB RAM társaságát élvezi. Nemcsak az egyszerűen kezelhető, jól áttekinthető, Android 11-re ráhúzott MIUI 12 felhasználói felület fut gördülékenyen – úgy tapasztaltuk, hogy egyszerre megnyitott több alkalmazással és a legkomolyabb játékokkal sem lehet két vállra fektetni a hardvert.

A flashmemória 128-256 GB kapacitású, microSD memóriakártyás bővítési lehetőség nincs. Komolyabb mennyiségű adat vezetékes másolásakor alaposan keresztbe tesz, hogy az USB csak 2.0-ás, érthetetlen, hogy a felsőkategóriában miért nem alap a 3.0 támogatása.

László Ferenc

Az 5G villámgyors mobilnetet eredményez, a wifi vezérlő a legújabb 6-os szabványú, illetve a Bluetooth 5.2 és az NFC támogatás mellett sem mehetünk el szó nélkül.

Az akkumulátor 4600 mAh kapacitású, ami visszalépés az előd 4780 mAh-s értékéhez képest. A 1,5 napos üzemidő átlagosnak mondható, aki ennél picit többre vágyik, az jobban járhat a 5000-es aksis Ultra testvérmodellel.

A legfrissebb trendeknek megfelelően két részre osztott telep 55 W-tal tölthető, egy komplett töltés 45 perc alatt letudható. Ennél az 50 W-os vezeték nélküli töltés sem sokkal, körülbelül 7-8 perccel lassabb. Emlékeztetőül, a Mi 10 mindkét fronton 30 W-ot tudott.

László Ferenc

Kameraszett

A főkamera "lelke" egy 108 megapixeles felbontású képérzékelő, mely 4-in-1 pixelösszevonással alaphelyzetben 27 megapixeles felbontású képeket rögzít. A képminőség mind nappal, mind éjszaka átlagon felüli, a 108 megapixeles üzemmódnak kevés létjogosultságát érezzük, maradhatunk bátran 27 megapixelnél. Az élességállítás gyors, az optikai képstabilizátor hatékony.

A nagylátószögű egység 13 megapixeles felvételei is korrekt minőségűek, viszont kár, hogy autofókusz nem került ebbe a kamerába. Az elődhöz képest lényeges előrelépés, hogy a makrókamera 2 helyett 5 megapixeles felbontású, és segítségével 3-9 centiméterről végre egész jó fotókat lehet készíteni. A mélységérzékelő modult idén száműzték, de nem igazán hiányoljuk, mert a 12 megapixeles portrék nélküle is jól sikerülnek.

László Ferenc

A kameraszoftveren feltüntetett 2x-es zoomérték pusztán digitális, dedikált telefotókamerát sajnos nem kapunk. A videófelvevővel maximum 8K felbontású mozgóképek rögzíthetők.

Itt jegyzendő meg, hogy a Mi 11 Ultra csúcsmodellben 5x-ös optikai zoomos 48 megapixeles kamera rejtőzik, és a hasonló felbontású nagylátószögű egység autofókusszal is fel van vértezve. Ez a külön kis hátsó kijelzővel kiegészített kameraszett olyannyira jól sikerült, hogy az Ultra rögtön a DxOMark toplista élére katapultált.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+ : általánosan jó minőség, gyönyörű kijelző, fürge működés, szupergyors töltés.

: nem vízálló, nincs zoomkamera, nincs microSD slot, csak 2.0-ás USB.

A Xiaomi Mi 11 elsősorban kijelző, gyorstöltés, hangminőség és makrókamera tekintetében lépett előre az elődjéhez képest, és persze az ütős új chipset mellett sem mehetünk el szó nélkül. A vízállóság és a zoomkamera egyeseknek hiányozhat, számukra az Ultra testvérmodell lehet jó választás, értelemszerűen drágábban.

A 8/128 GB-os változat 300 ezer forinton nyit, a 8/256-osért pedig 330 ezer forintot kérnek el. Nem rossz ajánlat, azonban házon belül erősen csábító a 100 ezer forinttal olcsóbb tavalyi Mi 10T Pro.

A riválisok közül említést érdemel a Hasselblad kamerát 340 ezer forint ellenében felvonultató OnePlus 9 Pro, illetve a 400 ezer forintos listaárú Samsung Galaxy S21+, valamint kifutó modellként a Google-nélküli Huawei P40 Pro sem rossz vétel 250 ezer forint magasságában.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!