szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 41 éves kínai férfi állapota a közlemény szerint stabil.

A világon elsőként a H10N3 madárinfluenza-vírussal fertőződött meg egy férfi a kelet-kínai Csiangszu tartományban – közölte a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság. A 41 éves férfi állapota a közlemény szerint stabil, és megfelel azoknak a követelményeknek, amelyek alapján távozhat a kórházból.

A kínai egészségügyi hatóságok szerint az eset elszigetelt jellegű, és közvetlenül madárról emberre terjedő vírusfertőzés okozta járvány kialakulásának kockázata emiatt rendkívül alacsony.

A Csencsiang városban élő férfinál április 23-án kezdtek jelentkezni a betegség első tünetei – egyebek mellett láz –, majd tovább romlott az állapota, és április 28-án kórházba került. Diagnózisát végül a kínai járványügyi központ helyszínre delegált szakértői állították fel a tőle vett vírusminta genetikai szekvenálását követően, május 28-án. A beteggel közeli kapcsolatba került embereket orvosi megfigyelés alá helyezték, de rendellenességet egyiküknél sem tapasztaltak.

Korábban sehol a világon nem jegyeztek fel olyan esetet, amelyben a madárinfluenza-vírus H10N3 törzse emberre terjedt volna át. A vírus más törzsei szórványosan okoznak hasonló eseteket Kínában, jellemzően a baromfival közvetlenül kapcsolatba kerülő emberek körében. Egy 2016 és 2017 között az országon végigsöprő járvány, amelyet a vírus H7N9-es törzse okozott, nagyjából háromszáz ember halálát okozta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Átterjed az emberre az új típusú madárinfluenza

Hét emberre átterjedt Dél-Oroszországban az A(H5N8) típusú új madárinfluenza - jelentette ki Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője moszkvai sajtótájékoztatóján.

Nagy Iván László Világ

Vissza a konteóba: mi van, ha mégis laborból szabadult a koronavírus?

Diplomáciai csata válhat a koronavírus-járvány eredetének kiderítéséből, legalábbis ha a jelenlegi folyamatokat nézzük: bár minden adott, hogy megfékezzük a járványt, a Biden-adminisztráció mélyebbre ásná magát az ügyben, célozgatva a laborból szabadult vírus elméletére. Kína sem könnyíti a helyzetet: ahelyett, hogy átláthatósággal tisztázná magát, több téren is megnehezíti a kutatásokat.