Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Mi másról, mint a biztonságról szól szinte minden új megoldás és már csőben lévő fejlesztés, amelyről jelenleg hallani lehet a bankkártyákkal kapcsolatban.

Ugyanúgy az ujjunk kell majd, de a “négy csillag” bebillentyűzése hamarosan elhagyható lesz. Ezt ígérik az ujjlenyomat-felismerési technológiával felszerelt bankkártyák. A technológia olyannyira nem új, hogy már 2017 óta tesztelik, többek között Európában is. A téma most azért aktuális, mert tavasszal derült ki, hogy a Samsung és a Mastercard összefogva dolgozik a megvalósításán, elterjesztésén. Az elektronikai cég még idén bevezetné saját piacán, Dél-Koreában az egyébként sem túl bonyolult kártyás fizetést még egy mozzanattal leegyszerűsítő megoldást.

Egyszerűsítés helyett néhány szakértő inkább bonyolítaná a dolgokat. Szerintük az egyre kifinomultabb módszerekkel dolgozó csalók ellen az jelenthet hatásosabb védelmet, ha kombináljuk a különféle biztonsági megoldásokat. Azaz például egy ujjlenyomat-olvasós kártya használata során igenis kérjen PIN-kódot is a terminál.

Nem konkrétan a műanyagdarabhoz, de annak használatához köthető az a kártyakezelési újdonság, amely néhány banknál már Magyarországon is elérhető. Lényege, hogy a kártyát nemcsak letiltani lehet (és újat csináltatni, pénzért), hanem (ingyenesen) felfüggeszteni is. A K&H példája szerint például akkor, ha a fodrásznál vagy egy étteremben felejti valaki a kártyáját, és amíg érte megy, például másnap, addig szeretne biztos lenni benne, hogy senki nem fogja tudni használni.

K&H Bank

Kérdésként merülhet fel, hogy hová lett a bankok korábbi, jogos érvelése, miszerint ha a tulajdonos kezéből egy pillanatra is kikerül a kártya, akkor tiltatni kell, hiszen más akkor is fizethet vele például online vásárlásnál, ha csak a szabad szemmel leolvasható információkat – név, kártya száma, lejárati idő, CVV/CVC-kód – használja. Erre a választ a fokozódó biztonsági szint jelentheti: ezek az adatok egyre kevesebb alkalommal elegek a kártya használatához, ma már szinte minden vásárlás során szükség van valamilyen mobilos megerősítésre is.

Az online fizetés terén hozhat újdonságot, ha a már említett CVV/CVC-kód nem lesz állandó. Ez az a háromjegyű számsor, amely a kártya hátoldalára van nyomtatva, és amit online vásárlások során szinte minden alkalommal be kell pötyögni a fizetős felületre. Ha a nem is szüntetné meg az online kártyás csalásokat, de jelentős részüket igencsak megnehezítené az Oberthur Technologies francia biztonsági cég Motion Code elnevezésű megoldása. A technológiával felszerelt kártyáknál a háromjegyű ellenőrző kód helyén egy kis kijelző van. Itt látható az említett kód, azonban meghatározott időközönként véletlenszerűen változik – így aztán aki ebben a pillanatban leolvassa, az néhány óra múlva már nem sokat ér vele.

A technológiát hosszú évek óta fejlesztik, a Deutsche Bank már próbálkozik is vele, de egyelőre nem terjedt el a világon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!