szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A New York-i Egyetem kutatói patkányokon kísérletezték ki, hogyan lehetne fájdalomcsillapítók nélkül kezelni a fájdalomérzetet.

A jövőben jóval kevesebb fájdalomcsillapítóra lehet szükség – legalábbis akkor, ha beválik a New York-i Egyetem kutatóinak fejlesztése. A szakemberek egy olyan agyi implantátumot fejlesztettek ki, amely képes valós időben detektálni például a migrénes rohamokat, és meg is szünteti azokat.

A Nature Biomedical Engineering című lapban közzétett kutatási eredmény szerint a kutatók a patkányok agyába, egész pontosan az agy elülső cinguláris kérgébe ültettek elektródákat. Ezek a fájdalom előrejelzésére használhatók, ugyanis az agy ezen területe dolgozza fel a jeleket.

Ezután a szakemberek az agy egy másik területére, a prelimbikus prefrontális kéregbe (prelimbic prefrontal cortex, PFC) ültettek be néhány optikai szálat, ugyanis a korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a PFC területén aktivált idegsejtek csökkentik a patkányok, valamint a főemlősök fájdalomérzetét.

Amikor az elektródák megkapják a fájdalomról a jelet, az optikai szálak segítségével fényt sugároznak a PFC idegsejtjeinek, így aktiválva azokat. Mindez azt is jelenti, hogy a fájdalmat valós időben tudják detektálni és kezelni.

[Megvalósulhat Elon Musk álma: még az idén chipet ültethet a Neuralink az emberi agyba]

A kutatók apró tűszúrással tesztelték, hogy az implantátum működik-e. Kiderült, azok az állatok, amelyeknél bekapcsolták a szerkezetet, 40 százalékkal lassabban húzták el a mancsukat a tűszúrástól, ami azt mutatja, hogy a fájdalom kezelése sikeres volt.

Fazekas István

A szakemberek szerint ha a fejlesztés az embereknél is beválik, akkor jelentősen csökkenthető a fájdalomcsillapítók használata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!