szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Orbán-kormány tényleg az utolsó pillanatban hátrált ki a Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával közös pályázatából.

Felvette a világörökségi helyszínek listájára a dunai limes vonalának németországi-ausztriai-szlovákiai szakaszát az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi bizottsága. A Római Birodalom határvonala, a limes egykor Nagy-Britanniától Európán át, egészen Észak-Afrikáig húzódott. Az UNESCO célja a teljes, 6000 kilométeres határvonal felvétele a világörökségek közé a hét elején már rákerült a listára a Rajna menti szakasz is.

A limes magyar szakasza viszont kimaradt a világörökségi helyszínek közül, miután az Orbán-kormány idén júniusban, vagyis az utolsó pillanatban kilépett a Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával közös pályázatából. Mintegy 18 év szakmai előkészítői munkáját tette semmissé a kilépésre vonatkozó kormánydöntés, aminek miértjeiről hiába érdeklődött a sajtó.

A teljes visszalépést megelőzően, a magyar kormány 2019 májusában úgy döntött, hogy – a nemzetközi partnerekkel való egyeztetés nélkül – kiveszi a Hajógyári-szigeten található helytartói palotát a jelölésből. A lépés komoly felháborodáshoz vezetett, nélküle már tavaly odaítélhették volna a világörökségi címet. Visy Zsolt, a projekt korábbi miniszteri biztosa a maga nevében elnézést is kért a nemzetközi partnerektől, mire Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter visszavonta a megbízatását. Az már csak idén derült ki, hogy mi volt fontosabb az Orbán-kormánynak az UNESCO-listánál: a sziget érintett, déli részét a Petőfi Irodalmi Múzeumnak adták, hogy ott Demeter Szilárd miniszteri biztos vezetésével „könnyűzenei és popkulturális központ” létesüljön ott, egy 23 milliárd forintos beruházás keretében.

A világörökségi listára került Duna-menti limesrész a németországi Bad Göggingtől a szlovákiai Izsa községik húzódik. A Rajna menti szakasz 400 kilométeres, Rheinbrohltól a hollandiai Északi-tengeri partvidékig tart. Korábban a világörökségi helyszínek közé emelték a Nagy-Britanniában lévő Hadrianus falát (1987) és Antoninus falát (2008), valamint a Németországban lévő felső germán-raetiai limesszakaszt (2005) is. A listára újonnan felvett területekkel a Római Birodalom egykori határvonala egészen Skóciától Szlovákiáig felkerült a világörökségi listára.

A kormány visszavonja a Limes világörökségi jelöltségét

Néhány héten belül felvehették volna a listára. Úgy tűnik, 18 év munkája veszik kárba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!