szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán hadsereg drónos osztaga, az Aerorozvidka már több katonai sikert ért el, köszönhetően annak, hogy a Starlink műholdas internetét tudja használni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem sokkal azután, hogy azt oroszok megkezdték Ukrajna invázióját, Elon Musk cége, a Starlink a műholdas internet használatához szükséges eszközöket küldött az országba. Mindez nagyon jól jött az internet nélkül maradt ukránoknak, de a jelek szerint más téren is hasznosnak bizonyult a rendszer.

Az IFLScience beszámolója szerint az Aerorozvidka, vagyis az ukrán szárazföldi erők légi felderítésre és a drónos támadások végrehajtására szakosodott egysége a Starlink műholdas internete segítségével tudta felderítésre és támadásra használni a drónjait.

Az egység tisztje a The Timesnak úgy nyilatkozott, hogy a Starlink műholdas internete abban is segíti őket, hogy összekapcsolják a drónos egységet a tüzérséggel. Éjszaka a drónok hőkamerával pásztázzák az ellenséget, majd az egység szükség esetén jelzést ad a tüzérségnek a célpontokról.

A Megtorló - így nevezik az ukránok drónját, ami sorra bombázza az oroszokat

Sajtóinformációk szerint Ukrajna több tucatszor használta már Megtorló nevű drónját, hogy csapást mérjen az orosz erőkre. Szinte láthatatlan, és igen sokáig tud repülni.

A feladatra használt drónok egy része kereskedelmi forgalomban is kapható szerkezet, de van néhány nagyobb teherbírású is, amit speciálisan katonai feladatok elvégézésre módosítottak. Ezek között olyan is akad, ami akár 8 órán át is képes a levegőben maradni.

Az alakulat eredetileg egy drónokat és modellrepülőket kedvlő csapat volt, ám a Krím 2014-es orosz megszállása után hivatalosan is az ukrán hadsereg részévé váltak saját mérnökökkel, szoftvertervezőkkel és drónpilótákkal. Bár az egység rövid időre feloszlott, 2019 végén az orosz agressziótól tartva újraszervezték azt.

200 Mbps-os letöltési sebességgel megy a Starlink Ukrajnában

A Kijevben élő Oleg Kutkov állítása szerint 10 másodperc alatt rácsatlakozott a hálózatra, amelyet a minap élesített Ukrajna felett a SpaceX.

Az Aerorozvidka már néhány katonai sikert is elkönyvelhet. Az orosz támadás első napjaiban például segített visszaverni egy, a Kijev melletti Hostomel repülőtér ellen indított támadást: drónokkal kutatták fel a repülőtér közelében földet érő ejtőernyősöket. De támadát intéztek a főváros felé tartó orosz konvoj ellen is, kisebb részekre szakítva a menetet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!