„Meg is nyugtat, vagy éppen felébreszt, jól kezdődik vele a nap” – így jógáznak Indiában és Magyarországon
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
Az ExoMars nevű marsjáró jelenleg szétszerelve várja egy olasz raktárban, hogy kiderüljön, melyik cég rakétája indítja útnak a Mars felé.
Az oroszok ukrajnai inváziója miatt komoly szankciókat hozott a Nyugat, amihez az Európai Űrügynökség (ESA) is csatlakozott. Az ESA megszakította a párbeszédét az orosz szervezettel, a Roszkoszmosszal, ami egyúttal azt is jelentette: a közös, még el nem kezdett projektekre egy darabig biztosan nem kerül majd sor.
A döntés érintette az ExoMars marsjáró útnak indítását is, az Európai Űrügynökség ugyanis egy Proton rakéta segítségével startoltatta volna el a szerkezetet. A marsjáróval kapcsolatban most újabb hír érkezett: az ESA azon fáradozik, hogy új partnert találjon a projektjéhez – írja a Gizmodo.
Az ExoMars a tervek szerint szeptemberben indult volna útnak a vörös bolygó felé. A készülék a Perseverance-hez hasonlóan asztrobiológiai kutatásokat végezne a Marson, ám ez egy darabig még biztosan nem fog megtörténni. Jelen állás szerint további utasításig Olaszországban tárolják a rover elemeit.
Az ESA szakemberei nemrég átvizsgálták a projektet, és arra jutottak, hogy a rover egyébként készen állt volna a szeptemberi startra.
Korábban egyébként a koronavírus-járvány mellett néhány technikai nehézség miatt csúszott a rover indítása 2022 szeptemberére, ám a szakemberek szerint ezeket már korábban sikerült megoldani.
Két évet csúszik egy fontos marsi küldetés, és ez is a koronavírus miatt van
Számos tesztet kell még elvégezniük az orosz és európai űrhivataloknak, hogy biztonságban indítható legyen az ExoMars-küldetés, de a koronavírus-járvány miatt erre egyelőre nem kerül sor.
Ha sikeresen eléri a Mars felszínét az ExoMars, akkor ez lehet az első szerkezet a bolygó felszínén, amely képes két méternél mélyebbre fúrni a talajban.
Hogy kivel sikerül megállapodást kötnie az ESA-nak a startról, egyelőre nem tudni, de nem lenne meglepő, ha a SpaceX lenne a kiválasztott. Ha azonban most szeptemberben nem sikerül útnak indítani a rovert, akkor néhány évet ismét várni kell majd a startra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Nem ez az első eset, hogy a tiszásokat fenyegetik.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és csoda történt.