szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gianluca Masi egy tükörreflexes Canon fényképezőgéppel örökítette meg a Jupiter, a Vénusz, a Mars és a Szaturnusz együttállását.

Különleges felvételt készített Rómában a hajnali égboltról Gianluca Masi olasz asztrofizikus. A szakembernek néhány napja sikerült megörökítenie azt az együttállást, amelyről mi is írtunk korábban: az égbolton egyszerre volt látható a Jupiter, a Vénusz, a Mars és a Szaturnusz, ami mellé még a Hold is bekúszott – írta a Space.com.

Ilyen együttállás akkor következik be, amikor a Naprendszer többi bolygója a Föld szemszögéből nézve ugyanazon tartományba esnek az égbolton. A fotó azonban nemcsak emiatt lett különleges.

A képen nemcsak a négy bolygót és a Holdat sikerült megörökíteni, hanem a két űrállomást: a Nemzetközi Űrállomást (ISS), valamint a még épülő kínait, a Mennyei Harmóniát is.

Gianluca Masi / The Virtual Telescope Project

A fotót egy tükörreflexes fényképezőgéppel, a Canon EOS 5D Mark IV segítségével készítette, amihez a nagylátószögű Canon EF 16-35mm f/4L IS USM objektívet használta.

Az ISS 109 méter hosszú, és a legtöbbször az egyik legfényesebb objektumként jelenik meg az égbolton. A NASA szerint körülbelül 420 kilométeres magasságban kering felettünk, a sebessége pedig 28 000 km/h. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 90 perc alatt kerüli meg a Földet, és napjában 16 napfelkeltét és -nyugtát látni a fedélzetéről.

A kínai űrállomás az ISS-nél kisebb, de még mindig látható. Átlagosan 340–450 km közötti magasságon utazik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!