szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A CNN beszámolója szerint az Ukrajna területén használt hiperszonikus rakéta nem az a „csodafegyver”, amelyet még 2018-ban állított hadrendbe az orosz hadsereg.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ahogy arról a tudósításunkban korábban beszámoltunk, a CNN információi szerint az oroszok három hiperszonikus rakétával támadtak Odesszára: két szállodát és egy bevásárlóközpontot ért támadás, két ember kórházba került, egy pedig meghalt.

A lap emlékeztetett: nem ez volt az első eset, hogy ilyen fegyvert vetett be Moszkva. Az oroszok még márciusban jelentették be, hogy hiperszonikus rakétát vetettek be Ukrajnában, amit később az Egyesült Államok is megerősített. Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere szerint azonban az újfajta fegyverek nem fogják elbillenteni a háború kimenetelét. De mit kell tudnunk ezekről a rakétákról?

A CNN összefoglalója szerint a legfontosabb, hogy megértsük, mit is jelent a hiperszonikus kifejezés. Lényegében ugyanis minden rakéta hiperszonikus, vagyis eléri a hangsebesség ötszörösét a cél felé tartva. A nagy katonai hatalmak – Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Észak-Korea – jelenleg a hiperszonikus „siklójárművek” (hypersonic glide vehicle, HGV) fejlesztésén dolgoznak.

Moszkva szerint újra hiperszonikus rakétákkal támadtak ukrán célpontokra

A Kinzsal rendszer rakétáival olyan célpontok is lőhetők, amelyek kétezer kilométerrel arrébb vannak.

A HGV képes úgy manőverezni, hogy a radar ne szúrja ki, a légvédelem pedig ne tudja leszedni. Az oroszok már hadrendbe állítottak egy ilyen rendszert, az Avangardot még 2018-ban, erről Vlagyimir Putyin azt mondta, egyetlen nyugati légvédelmi egység sem fogja tudni kilőni.

Az oroszok azonban nem ezt, hanem a Kinzhal nevű rakétát vetették be Ukrajnában. Ezt a rakétát egy MiG-31-esről lehet elindítani, ami nagyobb hatótávolságot és több oldalról történő támadást tesz lehetővé. Mindez viszont azt is jelenti, hogy a légvédelmi rendszerek is elbánhatnak velük.

Putyin: Moszkva máris megelőzte a világot az új csodafegyverrel

Jön a hiperszonikus fegyverek kora, Moszkva pedig kész mattot adni - legalábbis az orosz elnök, Vlagyimir Putyin szerint.

Az ukránok az elmúlt hónapokban több föld-levegő rakétarendszert kaptak már a nyugati országoktól. Egy amerikai tisztviselő szerint ezek között megtalálni az SA-8, SA-10, SA-12 és SA-14 mobil légvédelmi rendszereket, amelyek még a szovjet érából maradtak meg, a szlovákok viszont ennél jóval modernebb S-300-as ütegeket küldtek. De adott már fegyvert Ukrajnának az Egyesült Királyság és Németország is.

Putyin valószínűleg azért vethette be a Kinzhalt, mert tesztelni akarta a fegyverek erejét. A tisztviselők szerint ugyanakkor a támadás arra is jó volt, hogy megpróbálja kompenzálni a szárazföldi erők gyenge szereplését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!