Így még soha nem láthatta a Napot: videón a fortyogó déli pólus és egy űrbéli „sün”
A Solar Orbiter nevű napszonda március végén megközelítette központi csillagunkat, és hihetetlenül értékes adatokat rögzített. A művelet során elképesztő felvételek is készültek, amelyeket most publikált a NASA és az ESA.
hvg.hu
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA közös szondája, a Solar Orbiter március végén közelebb került a Naphoz, és eközben rengeteg adatot rögzített. A műszer a perihéliumnak nevezett ponton járt, ami a Nap és a Föld közötti távolság egyharmada.
A megközelítés miatt a szonda látványos képeket és videókat is rögzített, többek közt napkitöréseket, valamint koronakidobódást is. A NASA és az ESA kutatói most pedig publikálták az egyik ilyen anyagot:
De igen látványos az a videó is, amin a Nap déli pólusát lehet szemügyre venni. Erről nem igazán születtek még ilyen közeli és éles felvételek, így a fortyogó terület teljesen új oldaláról mutatkozik be:
A kutatók egy űrbéli „sünt” is láttak, legalábbis ehhez az állathoz hasonlítják azt a jelenséget, amit egyelőre még nem sikerült teljesen megérteni. A pillanat során tüskék sokaságát látta a Solar Orbiter, így a sün elnevezés tűnt a legkézenfekvőbbnek.
A jelenség az ESA szerint mintegy 25 ezer kilométer hosszan nyúlik el.
A napszonda a mostani megközelítéskor a Merkúr pályáján belül haladt el, legközelebb pedig október 13-án kerül a Nap közelébe.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.