szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy olyan megoldásról készítettek publikációt a tudósok, ami segíthet leváltani, vagy legalábbis csökkenteni a lélegeztetőgépek használatát.

Számos olyan betegség van, köztük például a koronavírus okozta is, amikor a betegek szervezete küzd azért, hogy megfelelő mennyiségű oxigénhez jusson. Az orvosok a lélegeztetőgépekkel segíthetik ezt, ám ezzel több probléma is felmerül: megnő a fertőzés veszélye, ha pedig valaki sokáig szorul a gépi lélegeztetésre, később újra meg kell „tanulnia” lélegezni. Egy másik lehetőség, hogy a vért kivezetik a szervezetből, ahol egy gép segítségével töltik fel újra oxigénnel, majd juttatják azt vissza a testbe, hosszú távon azonban ez sem egy tartható állapot.

A kutatók mindezek miatt régóta dolgoznak már azon, hogy valamilyen másfajta módon juttassák oxigénhez a vérsejteket, és a jelek szerint most sikerült ebben egy igen komoly eredményt elérniük. Az eredményeikről a PNAS folyóiratban számoltak be.

"Fájdalmas procedúra" - Egy orvos bemutatta, hogyan kötik lélegeztetőgépre a beteget

Az aneszteziológus szerint egy orvosnak 500-szor ki kell próbálnia a folyamatot, mire megfelelően el tudja végezni.

A publikáció szerint egy olyan megoldást sikerült kifejleszteni, amivel úgy lehet oxigénnel feltöltenti a vért, hogy azt ki kellene vezetni a szervezetből. Ezzel ráadásul a lélegeztetőgép használatából eredő tüdősérülés veszélye is jelentősen lecsökkenthető.

A módszer lényege, hogy egyre kisebb fúvókákon keresztül egy oxigénnel teli folyadékot juttatnak a véráramba. Mire az utolsó fúvókán is átmegy az anyag, a buborék kisebb lesz, mint a vörösvérsejtek, így közvetlenül a véráramba juttathatók anélkül, hogy embóliát okoznának.

A Semmelweis Egyetem megmutatta egy 30-as beteg CT-felvételeit, aki két hétig volt lélegeztetőgépen

A Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikája a Facebookon árult el részleteket annak a betegnek a történetéről, akinek 13 napon keresztül kellett légzéstámogatást biztosítani.

A tesztek során a vér oxigénnel való telítettségét 15-ről 95 százalékra tudták növelni néhány perc leforgása alatt. A kísérleti egerekben így 20-ról 50 százalékra lehetett növelni a véroxigénszintet. A szakemberek kiemelték ugyanakkor, hogy egyelőre embereken még nem tesztelték az eljárást, így egyelőre csak papíron működőképes a megoldás. A kutatók először nagyobb állatokon szeretnék kipróbálni a módszert, mielőtt embereken is megkezdenék a teszteket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!