Nagyon várja a világ a bombahíreket a kis, modulárisan építhető atomerőművekről
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A Northwestern Egyetem által publikált új eredmények betekintést nyújtanak a kettőscsillagok kialakulásába és abba, hogy a mágneses mezők hogyan befolyásolják a csillagok kialakulásának legkorábbi szakaszát.
A NASA Spitzer nevű űrteleszkópja elkészített egy infravörös képet, amelyen egy igen furcsa dolgot vettek észre a kutatók – áll a Northwestern Egyetem közleményében. E szerint a csillagászok az L483 felhőben figyeltek egy protocsillagot, amelynek közelében egy másik, úgynevezett testvércsillagot is találtak. Ez az objektum körüli mágneses térben rejtőzött.
Az egyetem szerint a második csillagot azért nem lehetett eddig észrevenni, mert a mágneses mező furcsán „összekuszálódott”.
Erin Cox, a Northwestern egyik munkatársa, a témában íródott tanulmány szerzője azt mondta: ezek a csillagok egymástól távol keletkeztek, és az egyik folyamatosan közelebb került a másikhoz, hogy kettőscsillagot alkossanak.
A kutatók szerint a „csillagbölcsődékben” rendkívüli folyamatok játszódnak le; a sűrű gáz- és porfelhők összeomlanak, hogy csillagokat alkossanak. Eközben hiperszonikus sebességgel indul el a csillagok anyagának kiáramlása. A keletkező csillagot már ekkor mágneses mező veszi körül, de az L483 esetében – vagyis a vizsgálat területen – a mező 45 fokos szögben megtekeredett.
Cox úgy véli, hogy a második, újonnan felfedezett csillag okozta ezt.
Ezek a csillagok még fiatalok és még mindig formálódnak – mondta még a kutató.
Az egyetem szerint az új eredmények betekintést nyújtanak a kettőscsillagok kialakulásába és abba, hogy a mágneses mezők hogyan befolyásolják a csillagok kialakulásának legkorábbi szakaszát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A Tisza elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.