szerző:
Tetszett a cikk?

Egyetlen hatalmas és gyönyörű flexibilis kijelző, ígéretes kameraszett, relatíve kompakt méret és alacsony tömeg. Ütősnek tűnik a Huawei ötödik foldable mobilja, de azért akad néhány probléma is vele.

Közel 3,5 év telt el azóta, hogy a Huawei bemutatta első hajlítható kijelzős készülékét, az első ilyen jellegű Samsung telefonnal, a Galaxy Folddal együtt debütált Mate X-et.

Azóta immár menetrendszerűen érkeznek az újabbnál újabb ilyen telefonok a Huaweinél is. Az idei Mate Xs 2 éve, mellyel egyszerre lépett előre és egyben vissza is a kínai gyártó. Jövünk az újdonság használata során szerzett gyakorlati tapasztalatokkal.

László Ferenc

Kívülről tudja a leckét

Amikor tavaly tavasszal nálunk járt a Mate X2, lelkesen fogadtuk, hogy a Huawei szakított a korábbi hagyománnyal, miszerint egyetlen, kívül elhelyezett flexibilis panellel szereli összehajtható mobiljait. A kínai gyártó akkor úgy döntött, hogy rálép arra az útra, melyen többek közt a Samsung is halad előrefele, vagyis, hogy belülre szereli a hajlékony kijelzőt, amit kívül egy kisebb panel egészít ki.

Ehhez képest a most kijött Mate Xs 2 visszalép a régi mederbe, vagyis a Mate Xs-éhez hasonló külső kijelzővel rendelkezik. Ez egyrészt pompásan mutat, másrészt viszont igen sérülékeny megoldás, hiszen csukott állapotában a telefon alsó és felső részét is a kijelző uralja. Vagyis például

hacsak nem az élére állítva helyezzük az asztalra a telefont, akkor bizony a kijelzőjének valamelyik részén pihen.

László Ferenc

Jelentős előrelépést jelent viszont, hogy a tömeget 300-ról 255 grammra sikerült csökkenteni, ily módon ez a szétnyitható hatalmas kijelzős készülék már csak 15 grammal nehezebb az iPhone 13 Pro Maxnél. Ez komoly fegyvertény, csakúgy, minthogy jelentősen sikerült csökkenteni a telefon befoglaló méreteit és vastagságát, és hogy nincs légrés az összecsukott telefon belső felületei között.

Csukott helyzetben a bal oldali élt ezúttal az ívelt kijelző uralja, jobb oldalra az ujjlenyomat-szenzoros bekapcsológomb és a hangerőt állító kezelőszervek kerültek. A hátul középen található gomb lenyomásával oldható a zár és ennek hatására pattan ki a kijelző keskenyebb részét tartalmazó szekció, ami egy kétkezes mozdulattal nyitható ki teljesen.

László Ferenc

Kisebb, de nagy

Tablet módban 7,8 colos, vagyis a korábbinál 0,2 collal kisebb képátló fogad, továbbra is igen négyzetes, konkrétan 8:7,1-es képarány mellett. A képfrissítési sebesség a korábbi 90-ről 120 Hz-re nőtt, ami picit tovább javít a felhasználói élményen, mint ahogy az is, hogy némileg sikerült csökkenteni a tükröződésen.

Az OLED technológia miatt lényegében végtelen kontrasztarányú, maximálisan élettel teli képernyő közepén szinte alig lehet látni, tapintani gyűrődést, ami a vetélytársakhoz képest komoly előnyt jelent. A 424 ppi-s pixelsűrűség tökéletesen elegendő, a képminőségbe nehezen lehetne belekötni.

Mate Xs 2 vs. S22 Ultra
László Ferenc
Mate Xs 2 vs. S22 Ultra
László Ferenc

A csukott készülék előlapján 6,5 colos hasznos felület fogad, a riválisokénál sokkal használhatóbb, 19:9-es képarány mellett. Kis túlzással a Mate Xs 2

ilyenkor olyan, mint egy teljesen hagyományos okostelefon, melynek már a vastagsága sem túl vészes.

Kedvenc alkalmazásaink és tartalmaink teljes képernyőn, osztott ablakban és lebegő ablakokban egyaránt elérhetők, és adott esetben drag&drop módon pakolászhatjuk közöttük a kontenteket.

A korábbi Galaxy Note széria és az aktuális Galaxy S22 Ultra mintájára akár ceruzával is kezelhető a kijelző, az M-Pen 2s nevezetű eszköz 4096 különböző nyomásszintet támogat és USB-C-n keresztül tölthető. A stylust persze külön kell megvásárolni és a telefonon belül nincs kialakítva neki rejtekhely.

Mate Xs 2 vs. S22 Ultra
László Ferenc

Képalkotás

A Mate X2 Leica-féle kameraszettjét nagyon szerettük, a Mate Xs 2 immár Leica brand nélküli képalkotó rendszere azonban nem feltétlenül jó irányba mozdult el. A 13 megapixeles nagylátószögű kamera egyértelműen jobban használható a 17-ről 13 milliméterre módosult fókusztávolság miatt, és az 50 megapixeles főkamera fényerő növekedését is örömmel fogadjuk, ellenben nagy kár, hogy utóbbiból kimaradt az optikai képstabilizátor (OIS).

Ilyesmi csak a 3x-os nagyításra képes telefotó kamerában van, melynek felbontása tavalyhoz képest 12-ről 8 megapixelre csökkent, és a 10x-es optikai zoomot biztosító modul eltűnt a fedélzetről. Hasznos extra a 2,5 centiméteres tárgytávolságot biztosító makró mód, illetve a 4K videórögzítő is korrekt munkát végez, még ha nem is iPhone 13 Pro Max szintű minőségben.

A kijelző jobb felső sarkában lévő szelfikamera 10,7 megapixeles felbontású, 4K videófelvevős és egyértelműen jobb képminőséget biztosít, mint a Galaxy Z Fold3 4 megapixeles rejtett kamerája. Ezenkívül arra is lehetőség van, hogy csukott állapotban a készülék főkamerájával készítsünk önarcképeket.

László Ferenc
László Ferenc

Belsőségek

Az amerikai-kínai kereskedelmi háború folyományaként nemcsak a Google-ökoszisztémát, hanem többek közt az 5G-támogatást is elbukjuk, ami az idő előrehaladtával egyre kevésbé nevezhető elhanyagolható problémának. Szintén a jövőállóságot kérdőjelezi meg, hogy egyrészt a Qualcommnak csak a tavalyi csúcsprocesszorát kapjuk meg, másrészt pedig, hogy az EMUI 12 a nem éppen friss Android 11 alapjaira épül.

A 8/256 GB-os, 8/512 GB-os és 12/512 GB-os verziók közül a középsőt szánják az európai piacra. A 8 GB RAM értelemszerűen nem bővíthető, az 512 GB tárhely viszont parányi NM memóriakártyák révén igen. A rendszer egész jól optimalizált, nincsenek fennakadások és döccenések, ellenben a fokozott hőtermelés miatt gyorsan átmelegszik a telefon. Olyannyira, hogy a gyártó azt ajánlja, lehetőség szerint nyitott állapotban, jobb hőátadás mellett használjuk a gyorstöltést.

László Ferenc

Az akkumulátor 4600 mAh kapacitása nem hangzana rosszul, ha nem tudnánk, hogy milyen komoly hardvert kell kiszolgálnia. Amennyiben gyakran tabletként használjuk a Mate Xs 2-t, akkor garantált, hogy legkésőbb a nap végén töltőre kell dugni a készüléket. Kár, hogy csak a 12/512 GB-os csúcsmodell kapott kicsit nagyobb, 4880-as telepet.

Az alapáron járó töltőfej 66 wattos és segítségével körülbelül háromnegyed óra alatt megoldható egy teljes töltés. Viszonyításképp, a Galaxy Z Fold3 maximum 25 W-tal tölthető, viszont a két delikvens közül csak ez támogatja a wireless töltést.

Ha már 5G nem jár a pénzünkért, legalább a szélsebes wifi 6 adott, mint ahogy a Bluetooth 5.2-ről, az NFC-ről és az infravörös portról is gondoskodtak a fejlesztők, ezenkívül pedig a USB-C 3.1 Gen1 aljzat mellett sem mehetünk el szó nélkül. A sztereó hangszórópár egész jól szól, a jack dugaljról, az FM rádióról és vízállóságról viszont le kell mondanunk.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: vékonyított és könnyített kialakítás, gyűrődésmentes gyönyörű kijelző, fürge működés, alapáras gyorstöltő.

: sérülékeny külső kijelző, nincs rajta Google, nem tud 5G-t, tavalyi chipset, nem vízálló, itthon nem kapható, drága.

A Huawei Mate Xs 2 kicsit olyan, mint a zsiráf: szép, szép, de otthonra nem biztos, hogy kellene. A hardver a gyártótól megszokott módon elég ütősre sikeredett, ellenben az alapkoncepció valahogy jobban működött a belső kijelzős és nem mellesleg komolyabb Leica kameraszettes Mate X2 esetében.

A tavalyi chipset, valamint az 5G és a Google-ökoszisztéma hiánya miatt nem igazán mondható jó vételnek a Mate Xs 2, többek közt már csak azért sem, mert Magyarországon hivatalosan egyelőre nem tervezik forgalmazni (és így támogatni) a 2000 eurós, vagyis mintegy (nettó) 800 ezer forintos csúcsmobilt.

A korábbiaknál kisebb tömeg és szerényebb befoglalóméret miatt kijár az elismerés, csakúgy, mint például az alapáras gyorstöltőért, de a vízállóság hiánya felett ebben a korban és ebben a kategóriában nem tudunk szemet hunyni.

A nemzetközi helyzet fokozódik a közelmúltban mintegy 600 százalékkal nőtt foldable szektorban, hiszen a piacon olyan ütős készülékek tűntek fel a közelmúltban, mint például a Xiaomi Mi Mix Fold, az Oppo Find N vagy a Vivo X Fold, és hamarosan nyakunkon a jelenleg 620 ezer forintos alapáron jegyzett Samsung Galaxy Z Fold3 utódja is.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!