szerző:
Tetszett a cikk?

A Huawei nemcsak a saját hibáiból tanult, hanem a riválisoktól is ellesett néhány ötletet, hogy végül elkészítse a nagyon komoly hardvert kapott Mate X2 összehajtható telefonját. Ezzel azonban még így is van két komoly probléma.

A flexibilis kijelzős szétnyitható okostelefonok 2019-ben robbantak be a piacra. Első körben a Huawei Mate X és a Samsung Galaxy Fold tűnt fel a színen, melyek tulajdonképpen kisebb-nagyobb nehézségek árán kereskedelmi forgalomba került prototípusok voltak. Technológiai erődemonstrációk, melyek brandépítésre inkább voltak alkalmasak, mint hétköznapi használatra.

2020 aztán már a továbbfejlesztett és végre a gyakorlatban is jobban teljesítő második generációról, a Mate Xs-ről és a Galaxy Z Fold2-ről szólt. 2021-ben a két nagy rivális közül egyelőre még csak a Huawei lépett előre: megnéztük, hogy mit tud a kínai gyártó új hajlékony modellje, a Mate X2.

László Ferenc

Más világ

Bár alapvetően sok hasonlóság volt a Huawei és a Samsung eddigi flexibilis nagyágyúi között, egy dologban lényegesen különböztek egymástól. Míg a Mate-eknek a külső, addig a Galaxyknak a belső oldalukon volt a hajlékony képernyő. A Huaweit sokan kritizálták amiatt, hogy a csukott állapotban kívül lévő kijelző nagyon védtelen, így erre az évre teljesen megváltozott a koncepció.

A kínai cég vezetői nem is olyan régen még hangosan kritizálták a koreaiak megoldását, mondván, annak többek közt az a negatívuma, hogy egy helyett két kijelzővel operál. Nos, 2021-ben már a Huawei is a Samsung által kitaposott úton halad: míg a külső rész egyik oldalán egy kisebb, addig belül egy jókora kijelző teljesít szolgálatot.

László Ferenc
László Ferenc

Viszont szolgai másolásnál azért sokkal többről van szó. A Mate X2 zsanérja minden korábbinál jobban sikerült, így például végre sikerült megszüntetni a csukott állapot melletti ronda és a bejutó por miatt nem is túl praktikus légrést. Ugyancsak pozitívum, hogy a külső OLED panel nem olyan hosszúkás, mint a Galaxy Z Fold2 25:9-es panel, hanem helyette sokkal praktikusabb, 21:9-es képaránnyal operál.

Utóbbinak köszönhetően az új jövevény alaphelyzetben már nem sokban különbözik egy normál nagykijelzős mobiltól, leszámítva, hogy másfélszer olyan nehéz, illetve, hogy 14,7 milliméterével kétszer vastagabb annál. Ha már vastagság: a szétnyitott telefon alulról nézve ék kialakítású, vagyis míg bal oldalt 4,4 milliméteres, addig jobb oldalt 8,2 milliméteres. Ez egyrészt jól mutat, másrészt ha jobb kézben tartjuk a telefont, akkor a kezünkhöz közel található a tömegének jelentős része.

László Ferenc
László Ferenc

Ez nagy

Szétnyitást követően egy hatalmas, 8 colos képátlójú OLED kijelző látványa tárul elénk. Az átdolgozott kijelzőnek és zsanérnak köszönhetően középen kisebb lett a gyűrődés, ami normál használat mellett szinte már alig látszik, de persze azért kitapintható. A képminőség egészen kiváló, a 8:7,1 képarányú panel sokkal négyzetesebb formájú, mint a korábbi hasonló kijelzők.

A 90 Hz-es frissítés mindkét képernyőn adott, szemben a Z Fold2-vel, amely belül ugyan 120 Hz-et, kívül viszont csak 60 Hz-et tud. Utóbbi készülék előnye, hogy nem csak a két végállapotban használható, hanem félig nyitott helyzetben is. A Huawei esetében sem a zsanér, sem a felhasználói felület nem támogatja a részben nyitott használatot, bár az alapáron járó kitámasztós tokkal részeredményeket azért el lehet érni.

László Ferenc

A tablet-életérzés adott, bár megjegyzendő, hogy a tipikusan 16:9-es videók alatt és felett ott figyelnek a vaskos fekete csíkok.

Böngészni és játszani viszont zseniálisan jó a hatalmas kijelzőn,

a hatékony munkavégzést pedig az osztott képernyős üzemmód és a lebegő ablakok segítik.

A felhasználói felület mind a négy irányban képes elfordulni, és az adaptív antennarendszert nem hozza zavarba, ha egyszer itt, máskor ott fogjuk meg a telefont. Antenna-gate kizárva.

Belsőségek

A motorháztető alatt a gyártó legújabb és legnagyobb teljesítményű chipkészlete, az 5 nanométeres Kirin 9000 5G rejtőzik, így aztán nincsenek is sebességbeli problémák. A 8 GB RAM sem kevés, de egy ilyen mini notebookként is használható eszközbe talán már illett volna inkább 12 GB-ot forrasztani. A kiviteltől függően 256-512 GB-os flashmemória NanoMemory kártyával bővíthető.

A Mate X2-n Android 10 operációs rendszer, illetve EMUI 11 felhasználói felület teljesít szolgálatot. Utóbbi mindkét kijelzőn jól mutat és egyszerűen kezelhető, ez viszont messze nem feledteti el a tényt, miszerint ezen a Huaweien sem érhetők el a Google szolgáltatásai. A gyártó saját alkalmazásboltja, az AppGallery szépen fejlődik, de még mindig messze vagyunk a Play áruház szintjétől, az appok egyéb módon történő telepítésétől és frissítésétől pedig – teljesen jogosan – sokan fáznak.

Itt jegyzendő meg, hogy az Android sem vendégeskedik már túl sokáig a telefonon, várhatóan ez lesz a gyártó első modellje, amely néhány héten belül megkapja a Huawei saját fejlesztésű operációs rendszerét, a HarmonyOS-t.

László Ferenc
László Ferenc

Az 5G mobilnet mellett a szupergyors wifi6+, a Bluetooth 5.2, az NFC, az infravörös port és a 3.1-es USB-C csatlakoztathatóság mellett sem mehetünk el szó nélkül. 3,5 milliméteres dugalj és FM-rádió nincs, de ma már egyre kevesebbeknek hiányzik, szemben például a vízállósággal.

A remek kihangosításra képes és az ujjlenyomatszenzort az oldalsó bekapcsológombban felvonultató készülék energiaellátásáról egy 4500 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik. E tekintetben jó lett volna kicsit előrébb lépni, bár a körülbelül 1 napos üzemidő így is biztosított, ráadásul a szupertöltővel alig 30 perc alatt több mint 80 százalékra tölthető a megfáradt telep.

A dobozban lévő töltő 66 W-os, de a készülék "csak" 55 W-ot képes felvenni. Vezeték nélküli töltési lehetőség nincs, pedig a Z Fold2 ilyet is tud, még ha nem is valami gyorsat: ez a készülék vezetékkel, illetve wireless módon rendre 25, illetve 11 W-tal táplálható.

László Ferenc

Fényképezés

Kamerában nagyot gurít a Mate X2, melynek hátsó kameraszettje nagyrészt abból a Mate 40 Pro+-ból lehet ismerős, mely egészen a közelmúltig vezette a DxOMark toplistáját, és amely jelenleg a második a vadonatúj Xiaomi Mi 11 Ultra mögött.

A négy közül egyedül a 16 megapixeles nagylátószögű kamera nem az említett készülékről való, és bár autofókuszos és makró üzemmódos, 17 milliméteres nagylátószöge elmarad a Mate 40 Pro+ 20 megapixeles egységének 14 milliméterétől. És emiatt lehet, hogy a szűk szobában ünnepelt szülinapon a széleken állók lemaradnak a fotóról.

László Ferenc
László Ferenc

Az 50 megapixeles főkamera, a 3x-os nagyításra képes 12 megapixeles zoommodul, illetve a 10x-es optikai zoomos 8 megapixeles periszkóp kamera korábban már többször is teljesített. Nehéz fogást találni rajtuk, mind verőfényes napsütésben, mind éjszakai sötétségben kiváló képminőséget biztosítanak. Videózásban 4K és 60 fps jelenti a plafont. 8K-t nem kapunk, viszont 960 fps sebességű Full HD lassított videókat igen.

Egyrészt örvendetes, hogy a hatalmas kijelzőbe nem rondít bele semmilyen szenzor, másrészt viszont egyesek hiányolhatják a 8 colos videótelefonálás lehetőségét. Csukott állapotban a kis kijelzőből elég sok helyet elrabló 16 megapixeles frontkamerával szelfizhetünk, de jobban járunk, ha szétnyitjuk a készüléket, és annak igen erős főkameráival készítjük el a kívánt felvételeket.

László Ferenc

Konklúzió

+ : továbbfejlesztett koncepció, gyönyörű kijelzők, fürge működés, többablakos üzemmód, erős kameraszett, gyorstöltés.

: csukott helyzetben vastag, félig nyitva nem igazán használható, nem vízálló, nincs rajta Google, csak Kínában kapható, méregdrága.

Ki merjük jelenteni, hogy koncepcióját illetően jelenleg a Huawei Mate X2 a legjobb hajlékony kijelzős szétnyitható okostelefon. Ha csukott állapotban egy kicsit vékonyabb lenne és félig nyitva jobban lehetne használni, még jobban tudnánk szeretni, de akad itt két ennél komolyabb probléma is.

Az egyiket szinte már mindenki tudja: hiányzik a Google ökoszisztéma, és ezzel talán még együtt lehet élni.

A másik, még komolyabb gubanc az elérhetőséggel és az árral kapcsolatos. Az itt-ott kínai írásjelekkel "kényeztető" Mate X2-t hivatalosan kizárólag a gyártó hazájában, Kínában forgalmazzák, és ott sem éppen kétfilléres áron. A kinti listaárak 850-900 ezer forint magasságában mozognak, így kikövetkeztethető, hogy mifelénk jóval 1 millió forint felett lehetne kapni a készüléket. Ha esetleg valamilyen csoda folytán mégis megérkezne.

A Xiaomi nemrég bejelentett első flexibilis mobilja, az átszámítva 500-600 ezer forintos kínai listaárú Mi Mix Fold igen erős hardverrel, de nagyon hosszúkás külső kijelzővel és nagy tömeggel támad, a Samsung harmadik generációs készüléke pedig várhatóan csak a nyár végén érkezik meg.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!