szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az oroszok kezdetben könnyen felderítették a kereskedelmi drónok jeleit, mostanra azonban az ukránok megtanulták blokkolni ezt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Miközben Ukrajna a Nyugattól kapott fegyverekkel (is) próbálja visszaverni az orosz megszállókat, a háttérben a technológia segítségével is harcolnak az ukránok. A BBC egy önkéntes egységről készített riportot, melynek tagjai egytől egyig informatikusok.

Dmitro Podvorcsanszkij egy 10 főből álló egységet, a Dnyipro 1-et vezeti, amelynek feladata, hogy drónokkal derítsék fel az ellenséget. Mint mondja, ők inkább informatikusokként, mintsem katonákként harcolnak.

Ukraine-Russia: Hidden tech war as Slovyansk battle looms

By Jonathan Beale near Slovyansk, Ukraine "Right now, we have two big battles," says Dmytro Podvorchanskyi, a soldier with Ukraine's Dnipro 1 Battalion. "The first is an artillery battle," he says, "the second is a battle of technologies". Dmytro is fighting that second, largely unseen war.

A felderítés a beszámoló szerint eredményes: korábban a segítségükkel lőttek ki egy harckocsit, három-négy tüzérségi ágyút, két aknavetőállást, valamint öt vagy hat lőszerlerakatot. Korábban harcoltak Rubizsnében és Szeverodonyeckben, most épp Szlovjanszk védelmére készülnek.

A kereskedelmi forgalomban kapható drónokat nemcsak felderítésre, de robbanószerek szállítására is használják. Ezek általában 200-500 gramm közötti lőszert tudnak szállítani, de egy nagyobb szerkezet akár 800 grammot is elbír. A bombákat saját kezűleg gyártják, majd abba a tartóba helyezik be őket, melyet korábban 3D-nyomtatással gyártottak le.

A beszámoló szerint a háború elején az oroszok az Aeroscope nevű rendszert használták arra, hogy észleljék a drónokat: a kommunikáció segítségével gyorsan megtalálták az eszközt és az irányítóját is. Mostanra az ukránok megtanulták blokkolni ezt a felderítést, ugyanakkor még mindig sok olyan fegyver van az oroszok kezében, amivel veszélyt jelentenek a drónokra és az irányítóikra is. Az egység eddig nagyjából öt ilyen, kereskedelmi forgalomban kapható drónt veszített el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!