Még május elején jelentették be a svájci Lausanne-i Egyetem (EPFL) tudósai, hogy egy olyan napelemet fejlesztettek ki, amelynek hatékonysága elérte a 29,2 százalékot. Ez rekordnak számít, az álomhatárt pedig a mérnökök 30 százalékban határozták meg.
Hogy milyen gyorsan fejlődik a technológia, azt jól mutatja, hogy alig több mint két hónappal később sikerült áttörést elérni a hatékonyságban. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a svájci kutatóknak most először sikerült nemcsak elérniük,
de át is lépniük a 30 százalékos hatékonyságot a szílicum-perovszkit panelek esetében.
A japán Tohoku Egyetem kutatói egy 79 százalékban átlátszó napelemet készítettek el.
Korábban egyébként már sikerült a 30 százalékot elérni, ám ahhoz rendkívül drága félvezetőket kellett használni. A mostani technológia azonban viszonylag olcsó, így széles közönség számára érhető el. A szakemberek szerint a Napból érkező látható fény a napelem felső cellájában, míg az alacsonyabb energiájú vörös fény az eszköz hátsó részében található szilíciumcellában nyelődik el.
Az amerikai Princeton Egyetem kutatóinak sikerült egy olyan perovszkitos napelemet készíteniük, ami 30 évig is bírja a strapát.
A mostani rekord felállításánál két különböző tervezésű eszközt használtak. Az első esetben egy vékony, folyékony perovszkit réteget használtak a szilícium felületén. Ez 30,93 százalékos hatékonyságot ért el az 1 cm²-es tesztpanelen. A második esetben gőz- és folyadékoldat segítségével vitték fel a kristályt a lapkára – ekkor 31,25 százalékos volt a hatékonyság. A szakemberek most azon dolgoznak, hogy kiderüljön, az eredmények mennyire skálázhatók fel a nagyobb felületekre.
(Nyitókép: Christian Wolff / EPFL)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.