szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az irodákban egyre több és újabb okostelefon, notebook, tablet és egyéb vezeték nélküli eszköz akar csatlakozni a céges hálózatra, és nemcsak a kapcsoló eszközök száma, hanem az azok által generált adatforgalom is nő. Szakértők szerint sok hazai cégnél illene korszerűsíteni a hálózatot, hiszen legtöbb helyen még az előző generációs készülékek vannak beépítve, pedig már hamarosan a következő generáció is itt van.

Senki sem szeretné, hogy vállalkozását egy akadozó, rossz minőségű videókonferencia hívás alapján minősítsék – hívja fel a figyelmet Nagy Csaba hálózatfejlesztési mérnök, az Omikron Informatika műszaki igazgatója. A lassan betöltődő oldalak, a folyton leszakadó eszközök, túlterhelt hálózatok, nem elérhető programok (pl: vállalatirányítási rendszerek) ellehetetlenítik a napi munkamenetet, illetve töredékére csökkentik a hatékonyságot.

A probléma mögött a szakértő szerint rendszerint az áll, hogy ugrásszerűen megnövekedtek a hálózatra kapcsolódó eszközök, nagyobb egyidejű kapacitásra és nagyobb sávszélességre lehet szükség a belső és a külső hálózaton is. A korábban elkészült céges infrastruktúrák sok helyen csak akadozva kiszolgálni a megváltozott igényeket.

Tudta? A számítógépében ott van az összes eddigi wifi-hálózat jelszava

Képtelenség megjegyezni az összes olyan wifi-hálózat jelszavát, amelyhez a PC-nk, Mac laptopunk csatlakozott. Nagy szerencse, hogy az eszköz pontosan emlékszik ezekre, és a megfelelő menüpontokban ki is kereshető a jelszó.

A szakértő szerint rossz jel, ha naponta többször hálózati kapcsolati hibára hivatkozva elérhetetlenné válnak megosztott mappák/alkalmazások. Az is gyanúra adhat okot, ha időnként megszakad a levelezés, offline állapotba kerül az e-mail-kliens, nem tudunk e-maileket küldeni, fogadni. Azonnali kellemetlenséggel is jár, főleg külső partner esetén kínos, ha nem tudunk becsatlakozni egy videókonferencia hívásba – de az is, ha a konferenciahívások során a kép- és hang folyamatosan szakadozik, a távoli kollégák beszéde érthetetlenné válik. Szintén gond, ha a vállalatirányítási rendszerek működés közben időről időre lelassulnak vagy megállnak, a rendszer folyamatosan tölt, próbál adatot fogadni és továbbítani.

Ha napi szinten bármelyik probléma felmerül ezek közül, akkor az adatforgalom oly mértékben lelassul, hogy bizonyos alkalmazások nem működnek, e miatt csökken a munkavégzés hatékonysága a vállalat mindennapjaiban.

Az Omikron szakértői szerint 2024-re a magyarországi vállalati wifi-hálózatok több mint 60 százaléka korszerűsítésre szorulhat.

Nagy Csaba szerint nem ritka, hogy az üzleti hálózati eszközök gyártói 25 éves garanciát is vállalnak. Ám a hálózati elemek hiába működnek saját szintjükön jól, cseréjüket a technológia váltás is kikényszeríti. „A kapuban áll a wifi 7 szabvány, de a legtöbb helyen még a wifi 6-ot sem vezették be” – összegezte a szakértő a helyzetet.

Mindenki az 5G-ről beszél, pedig van itt valami izgalmasabb: a wifi 6

Miközben a hírekben és a közbeszédben az 5G kap nagy teret, a wifi 6 szabványt támogató készülékek csendben nagy fölénnyel előzik meg az 5G-s eszközöket, és a trend a következő néhány évre is jellemző lesz. Erre hívja fel a figyelmet a Deloitte elemzőcég, melynek beszédes előrejelzése szerint 2022-ben mintegy 2,5 milliárd wifi 6-os készüléket szállítanak majd, szemben a 1,5 milliárd 5G-s készülékkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!