Megrohamozták a magángépeket a tehetős oroszok, mindenki menekül

A mozgósítás bejelentése óta sok orosz állampolgár döntött úgy, hogy elhagyja Oroszországot. A legtöbben légi úton teszik ezt.

  • hvg.hu hvg.hu
Megrohamozták a magángépeket a tehetős oroszok, mindenki menekül

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Kiugró módon nőtt az érdeklődés a magánrepülőgépek iránt Oroszországban, azon belül is Moszkvában – jelentette a Guardian. A lap szerint mindennek az orosz elnök, Vlagyimir Putyin által elrendelt mozgósítás az oka. Sokan tartanak ugyanis attól, hogy az oroszok további intézkedésként a határokat is lezárják, hogy a katonaként is alkalmazható állampolgárok nehogy elhagyhassák az országot.

Ettől tartva pedig többen menekülőre fogták.

A Guardian szerint a magángépet választók elsősorban Örményországba, Törökországba és Azerbajdzsánba utaznak – ezek az országok ugyanis vízummentesen engedik be az oroszokat. A magángépes utazás nem olcsó: egy ülőhelyért átlagosan 20 és 25 ezer fontot is elkérhetnek, ami 9,6, illetve 12 millió forintot jelent. A kisgépek bérleti díja 80 és 140 ezer font között mozog.

A lap idézi a Your Charter nevű társaság igazgatóját, aki szerint korábban még napi 50 kérelemmel számoltak. Ma ez a szám 5 ezer körül mozog. Hasonlókról számolt be a FlightWay is, ami szerint a kereslet most nagyjából a korábbi ötvenszerese.

Az egyik orosz lap, a Kommerszant szerint az egyik orosz játékfejlesztő cég egy egész repülőgépeket kibérelt, hogy az alkalmazottakat másik országba szállítsa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?