szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA élesben tesztelhette azt a rendszert, ami képes kiszámítani, hol fog becsapódni egy aszteroida.

A múlt héten a kanadai Ontario tartomány felett egy meteor égett el a légkörben, beragyogva az éjszakai égboltot. Szerencsére semmilyen káreset nem történt, ami egyébként az ilyen esetekben könnyen előfordulhat, a NASA számára azonban ez az égitest tökéletesnek bizonyult.

Az IFLScience arról ír, az amerikai űrhivatal ezen a meteoron tesztelte le a NASA Scout nevű rendszerét, amit azért hoztak létre, hogy megjósolja, hová csapódik be egy meteorit. A 2022 WJ1 aszteroidát november 18-án este fedezték fel, és néhány órával később égett el a légkörben.

Az aszteroida nagyjából 1 méter átmérőjű volt, így nem jelentett valós veszélyt. A NASA azonban kipróbálta, hogy ki tudja-e számítani az esetleges becsapódás pontos helyét. A szervezet szerint a felfedezés után hét perccel már tudták, hogy 4:1-hez az esélye annak, hogy a WJ1 valahol Mexikó és az Atlanti-óceán között, Észak-Amerika partjainál csapódjon be.

Becsapódott egy 4,6 milliárd éves meteorit, kiderülhet, hogyan került víz a Földre

A kutatók jelentős mennyiségű vizet találtak azon a meteoriton, ami 2021 elején ért földet Angliában.

Összesen 46 megfigyelést végeztek a meteoron, az eredmények pedig azt mutatták, a kis szikla valóban be fog csapódni a Földbe. Ez lehetővé tette a kutatók számára, hogy felkészüljenek az érkezésére, és még azt is megfigyeljék, hogy a leszakadó apró meteoritdarabok hol érnek talajt.

A rendszer azért is kifejezetten hasznos, mert adott esetben akár arra is van idő, hogy evakuáljanak egy területet, ahová várhatóan becsapódik majd az apró égitest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!