szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Apollo-program során a tudósok csak kevés oxidált vasat találtak a Holdról hozott kőzetmintákban. A kínai Csang'o-5 mintáival más a helyzet.

Új eredményt közöltek a kínai kutatók a Nature Astronomy című tudományos lap hasábjain a Csang'o-5 űrszonda által a Földre hozott holdmintákról. Ezek szerint az összegyűjtött anyagban bőséges mennyiségű vasat találtak, amelynek oxidációs száma +3.

Egy atomnak többféle oxidációs állapota is lehet. Ha a szám pozitív, akkor oxidált, ha negatív, akkor redukált állapotban van. A vas oxidációs száma a leggyakrabban +2 vagy +3, de lehet akár +6 is. Összességében -2 és +7 között változhat.

Bár a Földön a +2 és a +3 a leggyakoribb oxidációs érték, az Apollo-küldetések során a Holdról hozott mintákban többnyire fémvasat (Fe0) találtak – emlékeztet az IFLScience.

Új holdi ásványt fedeztek fel

Kínai tudósok új holdi ásványt fedeztek fel a Csang-o-5 szonda által a Holdról kinyert minták kutatásával - jelentette be pénteken a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) és a Kínai Atomenergia Hatóság (CAEA) közösen.

Emiatt arra a következtetésre jutottak, hogy a Hold felszíne – és valószínűleg a belseje is – erősen redukáló hatású, aminek köszönhetően más anyagok elektronokat kapnak. Mindez jelentős hatással van a Hold kémiájának megértésére.

A Csang'o-5-öt a Hold egy fiatal területére küldték, a régióba, amely 2 milliárd évvel ezelőtt még vulkanikus aktivitást mutatott. Ott néhány tizedmilliméter átmérőjű, összetapadt anyagcsomókat gyűjtött össze, ami a tanulmány szerint nagy mennyiségben tartalmaz vasat: az ionok több mint 40 százaléka vas(III).

Mindez felveti a kérdést, hogy honnan származhat az Fe3+. Erre többféle magyarázat van – a Föld légkörének hatásától egészen a Holdból felszabaduló hidrogén vagy szén-monoxid jelenlétéig –, de mélyebben eddig nem foglalkoztak a kérdéssel. Azzal azonban, hogy az Apollo-program során hazahozott mintákhoz képest jóval nagyobb mennyiségben találták ezt meg, változtat ezen.

A holdkőzetek is bizonyítják: még 2 milliárd éve is volt vulkánkitörés a Holdon

A kínai Csang'o-5 űrszonda által a Földre hozott kőzetminták sokkal fiatalabbak, mint amit 44 éve az Apollo-program űrhajósai hoztak el tanulmányozni.

A szakértők vizsgálata szerint a mintára a mikrometeoroidok becsapódása is hatással volt, ami a vasatomok töltésének újraelosztását eredményezték.

Az eredménynek köszönhetően a jövőben a tudósok újrafogalmazhatják azokat az elképzeléseket, amiket a Hold kémiájával kapcsolatban alkottak meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!