Végül is mi baj lehet? Összekötné a ChatGPT mesterséges intelligenciát a robotokkal
A Microsoft egy drónon keresztül mutatta meg, miként képzeli el a jövőben az ember és a robot közti interakciót.
hvg.hu
A Microsoft már beépítette a ChatGPT-t, a mesterséges intelligenciára épülő csevegőbotot a Bing keresőbe, az Edge böngészőbe és a Skype-ba is, ám a jelek szerint nem állna meg itt a redmondi vállalat. A cég a tervek szerint a jövőben a chatbotot robotok irányítására is felhasználná – derül ki a vállalat blogbejegyzéséből.
„A cél, hogy kiderítsük, a ChatGPT képes-e a szövegen túli gondolkodásra, és képes-e a fizikai világra összpontosítani, hogy segítsen a robotikai feladatok elvégzésében” – írják. Ha sikerül, akkor úgy lehetne közelebb hozni az embereket a robotokhoz, hogy azok kezeléséhez nem lenne szükség bonyolult programozási nyelvekre.
Rövden: a Microsoft azt szeretné, hogy a robot értse meg a fizika törvényeit, és ha emberi nyelven adunk neki parancsot, akkor azt tudja elvégezni.
Ez valószínűleg nagyban megkönnyítené az életünket, ugyanakkor a Gizmodo szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy a Bing csevegőbotja volt már, hogy elszabadult, rasszistává vált, valamint közölte, hogy él, és utalgatott arra, hogy világuralomra törne. Szóval a terven azért van még mit csiszolni.
Hogy a működést miként kell elképzelni, azt a Microsoft egy drón segítségével mutatta meg.
A videóban jól látni, hogy a ChatGPT-nek ad egy bizonyos utasítást a felhasználó, a gép pedig automatikusan ír egy programot a feladat elvégzésére. Például arra, hogy keressen innivalót a felhasználónak, vagy mutassa meg neki az asztalon lévő orchideát.
Mindez egyelőre nem tűnik veszélyesnek, de kérdés, mi történne, ha egy hacker kezdene el parancsolni az otthonunkban lévő robotoknak.
Szinte hinni sem akarjuk, mennyi mindenre képes a mesterséges intelligencia, azonban vannak, akik már a vészharangot kongatják ez ügyben. Közéjük tartozik a Tesla- és SpaceX-vezér, újabban Twitter-tulajdonos Elon Musk is.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.