szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA InSight szondája két olyan szeizmikus eseményt is rögzített, ami segített kiszámolni, mekkora lehet a bolygó magja, és azt is, hogy milyen lehet az összetétele.

A korábban gondoltnál kisebb és sűrűbb lehet a Mars folyékony magja – legalábbis azok alapján az adatok alapján, amiket az InSight szonda mért korábban. A NASA egyik legfontosabb műszere 2022 végén állt le teljesen, miután már annyi por lepte be a napelemet, hogy az nem tudott elegendő áramot termelni a működéshez.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban közzétett publikációból kiderült, hogy a Bristoli Egyetem kutatóinak két szeizmikus esemény, egy marsrengés és egy meteorit becsapódása a bolygó másik felén elég volt ahhoz, hogy szeizmikus hullámok segítségével vizsgálják meg a Mars magját.

Jessica Irving, az egyetem tudósa szerint a szeizmikus hullámok azt mutatják, hogy a bolygó magjának sugara 1780–1810 km lehet. Ez valamivel kisebb és sűrűbb, mint a visszavert hullámokon alapuló korábbi becslések.

„Huss" és „blupp" - a NASA felvette a Marsba csapódó meteoritok hangját

A mostani az első alkalom, hogy egy becsapódásból származó szeizmikus és akusztikus hullámokat észleltek a vörös bolygón.

Bár a sűrű mag elviekben a nehézfémek jelenlétére utal, a tudósok szerint ennek épp az ellenkezője igaz. Irving szerint ahelyett, hogy vasból lenne, nagy mennyiségű ként is tartalmaz, valamint valószínűleg egy kevés hidrogént is. A számítások szerint a mag tömegének ötöde ilyen könnyű elemekből áll, szemben a Föld túlnyomórészt vas-nikkel magjával.

Ez megmagyarázza, miért veszítette el a bolygó a mágneses mezőjét viszonylag korán. Ez katasztrófához vezetett a planétán – összegez az IFLScience.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!