szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pekingi Technológiai Intézet kutatói olyan hővédő réteget fejleszthettek ki, amely fillérekből elkészíthető, ugyanakkor képes ellenállni a lézerfegyverek által koncentrált energiának.

Könnyen lehet, hogy a kínai tudósok túljártak az amerikai haditechnológiai kutatók eszén. A hongkongi The South China Morning Post írja, hogy a Pekingi Technológiai Intézet szakemberei állítólag egy olyan filléres megoldást fejlesztettek, amellyel hatástalanítani lehet a dollármilliárdokból kifejlesztett amerikai lézerfegyvereket.

Az Egyesült Államok jelenleg több olyan lézerfegyveren is dolgozik, amiket földön, vízen és levegőben is be lehetne vetni. A drónokat már könnyen hatástalanítani tudja egy ilyen szerkezet, de a cél, hogy a ballisztikus rakétákat is leszedje. Mivel gyakorlatilag korlátlan alkalommal lehet vele lőni – addig, amíg kap áramot a gép –, jóval olcsóbb a technológia, mintha rakétákat kellene legyártani.

A fegyver, aminek semmi nem akadály: már épül a szuperlézer, amivel egy tankot is likvidálni lehet

Ausztrália legalább 2,9 milliárd forintnyi összeget fordíthat arra, hogy minden eddiginél erősebb lézerfegyvere legyen hadseregének. Olyan, amellyel szükség esetén egy tankot is meg lehet semmisíteni.

Kína az amerikai sikereknek már kevésbé örül, ezért a pekingi tudósok azon kezdtek el gondolkodni, hogy hogyan lehetne kivédeni a lézerfegyverek lövését. A kínai lap szerint a kutatók fenolgyantával (BPR) kísérleteztek. Jelenleg Kína a világ legnagyobb BPR-gyártója, 1 kg anyag előállítása pedig csupán 1 dollárba, vagyis körülbelül 340–350 forintba kerül.

A kutatók néhány szervetlen vegyületet adtak a gyantához, így megalkották a BPR-1-et. A tesztek során 2,5 mm-es bevonatnyit vittek fel az anyagból, majd egy katonai lézersugárnak tették azt ki 15 másodpercen keresztül. A lézer teljesítménysűrűsége 500 watt/cm2 volt, ami sokkal intenzívebb, mint amit általában ballisztikus rakéták leszedésére használnak.

Leszedte a drónt az amerikai lézerfegyver, videó is készült róla

Demonstrálta a Lockheed Martin, mennyire hatékony az általa fejlesztett lézerfegyver.

Kiderült, hogy 15 másodperc után a bevonat hátsó fele 230 Celsius-fokra melegedett, ami jóval alacsonyabb, mint az alumínium olvadáspontja (400 Celsius-fok). A kutatók olvadt üvegszerű anyagot is találtak a hőhatás környékén, amit valószínűleg a BPR-hez hozzáadott vegyületek hoztak létre.

A kísérlet során tapasztalt kihívásokról, megoldandó problémákról egyelőre nem szólnak a beszámolók. Ha tényleg sikerült mindegyiket kiküszöbölni, az komoly fejtörést okozhat az amerikai hadvezetés számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!