szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cassini űrszonda által rögzített adatok szerint százszor nagyobb koncentrációban van jelen a foszfát van a Szaturnusz Enceladus nevű holdján, mint a földi óceánokban.

A Berlini Szabadegyetem csillagászai foszfátot észleltek a Szaturnusz Enceladus nevű holdjánál. A felfedezés rendkívüli fontosságú, ugyanis ez az első alkalom, hogy a kémiai vegyületet nem egy földi óceánban mutatták ki. A foszfát az élet kulcsfontosságú építőköve.

A Nature folyóiratban publikált tanulmány szerint az eredményre a NASA Cassini űrszondája által rögzített adatok között bukkantak rá. A Cassini 2017. szeptember 15-ig teljesített szolgálatot a Szaturnusznál, amikor is belemerült a bolygó légkörébe, hogy ott semmisüljön meg.

A foszfátok a kromoszómák egyik fő alkotóelemei, a genetikai információk hordozói a DNS-ben. A felfedezés azt sugallja, hogy egy lépéssel közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy idegen életet találjunk a Nap körül keringő idegen óceáni világok egyikében.

NASA / JPL-Caltech

Az elmúlt időszakban a tudósok egyre nagyobb figyelmet összpontosítanak azokra az égitestekre a Naprendszerben, amelyekről úgy vélik, folyékony víz lehet jelen rajtuk. A NASA az Europa Clipper nevű űrszondát indítja majd el a Jupiter Europa holdja felé, hogy tanulmányozza a felszín alatt található óceánt. Mindez segíthet megállapítani azt, hogy van-e élet az égitesten.

Az Enceladust az Europához hasonlóan egy hatalmas jégpáncél borítja, amely alatt óceán található. A Szaturnusz körül keringő Cassini űrszonda rengeteg információt gyűjtött a planétáról és a holdjairól is.

Minden feltétel adott lehet, hogy élet legyen a Szaturnusz holdján

A kutatók közvetett módon vizsgálták meg, van-e foszfor az Enceladuson. A számítások szerint erre minden esély megvan.

Az adatok korábbi elemzése során az már kiderült, hogy az Enceladus nagy mennyiségű foszfort tartalmazhat, abban azonban nem volt egyetértés, hogy foszfát is található-e a felszínén. A Berlini Szabadegyetem kutatóinak elemzése kimutatta, a foszfor ortofoszfát ionok formájában van jelen. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy az elem nagyjából százszor nagyobb koncentrációban van jelen ott, mint a Föld óceánjaiban.

Mindez arra enged következtetni, hogy a hasonló környezeti jellemzőkkel bíró égitesteken is jelen lehet a foszfát, ami utalhat az élet jelenlétére. A jövőben erről még pontosabb információink lehetnek, a NASA mellett ugyanis az Európai Űrügynökség is szondát küld a Jupiterhez, hogy az élet után kutasson a jeges felszín alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!