Kimaxolt teszten a Husqvarna centiméterpontos GPS-es új robotfűnyírója
Nincs már szükség manuális huzaltelepítésre, elég a mobilunk segítségével kijelölni a virtuális területeket, és az okos fűnyírórobot máris munkába áll – halkan gyönyörű pázsitot varázsol a kertünkben. De milyen áron?
Amikor néhány hete Norvégiában teszteltünk egy új elektromos autót, az Oslo környéki településeken szinte minden második kertben halkan zümmögő robotfűnyírókkal találkoztunk. És kerítések nélküli gyönyörű pázsitokkal, amiben persze nemcsak a fűnyírás mikéntjének, hanem a környezeti adottságoknak is komoly szerepe van.
A szomszédos Svédországban még a kilencvenes évek közepén vágtak bele a robotfűnyírók fejlesztésébe, és a Husqvarna azóta vezető szerepet tölt be az iparágban, tehát nemcsak a láncfűrészekhez és a krosszmotorokhoz ért.
Kíváncsiak voltunk, hogy hogyan teljesít a gyakorlatban a svéd gyártó legújabb modellje, a sajnos sokkal inkább a skandináv, semmint magyar pénztárcákkal kompatibilis Automower 430X Nera. Jövünk a nyárvégi teszt során szerzett tapasztalatainkkal, vázoljuk, hogy pontosan mit tud és mit nem egy felsőkategóriás okos robotfűnyíró 2023 derekán.
Leszámol a huzalokkal
Az általunk korábban kipróbált robotfűnyírók telepítését mindig azzal kezdtük, hogy egy kifeszültségű határolóhuzal segítségével kijelöltük a fűnyírásra szánt munkaterületeket. Ez nem okozott komolyabb nehézségeket, de persze mi csak egy kisebb és viszonylag egyszerű kertben tettük próbára a masinák tudását, illetve adott esetben nem szégyen szakember segítségét kérni.
A Husqvarna legújabb modelljei esetében választhatunk, hogy megmaradunk a hagyományos határolóhuzalos területkijelölésnél, vagy szintet ugrunk, és egy okostelefonos alkalmazás segítségével jelöljük ki az adott virtuális zónát, zónákat. A döntést a telepítés elején kell meghozni, a két technológia egy rendszeren belül nem kombinálható egymással.
Az új technológia "lelke" az EPOS, vagyis az Exact Positioning Operating System (pontos pozicionálással működtető rendszer). Ennek központi eleme egy lehetőség szerint magasra és fixen telepített egység, mely RTK-GNSS antennával biztosít centiméterpontos helymeghatározást. A fűnyíró és a központi modul között 868 MHz-es rádiófrekvenciás kapcsolat van.
A gyártó szerint a 4 méternél magasabb fák ronthatnak a rendszer hatékonyságán, és bár a teszthez használt kertben is akadt ekkora fa, az EPOS mindvégig pontosan és megbízhatóan tette a dolgát.
Területfoglalás
A lehetőleg árnyékos és könnyen megközelíthető helyre telepített dokkolóból az okostelefonos alkalmazás (Android, iOS) segítségével tudjuk kiparkoltatni a robotot, majd pedig a virtuális botkormány segítségével belevághatunk a masina távirányításába és egyben a területhatárok kijelölésébe.
Az óramutató járásával megegyező irányban haladva, virtuális pontok elhelyezésével tudjuk létrehozni a kívánt munkaterületet, ha pedig a fűnyírás alól fixen kizárt belső zónákat szeretnénk definiálni, akkor az óramutató járásával ellentétes irányban kell haladni.
A könnyen kezelhető applikációban egyszerűen szerkeszthetők a már meglévő területek, és az újabbak létrehozása sem jelent különösebb ördöngösséget. A minimum 60 centiméter széles közlekedőutakkal összeköthető zónákra külön-külön definiálhatók a munkaidők és egy nyolcas skálán a vágási magasságok.
A legtöbb beállítási lehetőség Bluetooth kapcsolaton keresztül, a robot közelében állva érhető el, de wifin keresztül is rengeteg beállítás elvégezhető és sok információ lekérhető. Az sem baj, ha a kertben nem túl erős a wifi, a robotban ugyanis eSIM is található, a távoli hozzáférés ezen formája 10 évig ingyenes.
Az okostelefonos app révén a világ bármely részén elérhető az otthoni és/vagy a nyaralóban telepített robotfűnyíró, egy fiókhoz akár több gép is társítható. Bizonyos beállítások a 2,8 colos színes kijelző és a kesztyűben is jól kezelhető nyomógombok révén is elérhetők, tehát nem gond, ha kertészkedés közben épp nincs nálunk a mobilunk.
A hangvezérlési lehetőség is adott. Kipróbáltuk, az Amazon Alexával összekötött (és Google Home kompatibilis) Husqvarna masinát akár egy a lakásban szóban kimondott hangparanccsal is munkára lehet fogni, illetve hasonló módon le lehet kérdezni, hogy éppen mi jót csinál.
Hogyan működik?
Bár a robot munkaidejét érdemes úgy alakítani, hogy ne ütközzön a kertben vagy teraszon történő tartózkodásunkkal, a mindössze 56 dB-es zaj nemcsak a szomszédokat, hanem minket sem fog zavarni.
Attól sem kell tartani, hogy kisgyermekben vagy házi kedvencben tesz kárt a robot, mert egyrészt radarral pásztázza a környezetét, és ha esetleg neki is ütközik valaminek, azt is finoman teszi. Felfordításra azonnal leáll a villanymotor, az apró kések visszahúzódnak a helyükre.
A hagyományos fűnyírástól eltérően ezúttal nem ritkán és sokat, hanem gyakran és nagyon keveset vágunk a fűből, ami emiatt nem sokkolódik, ráadásul a levágott fűdarabkák olyan picik, hogy nem kell összegyűjteni őket, és a földre hullva trágyázzák a talajt.
Adott a teljes vízállóság, így akár a szakadó eső vagy az alulról slaggal történő tisztítás sem tesz kárt a technikában. A rendszer az időjárással is képes kalkulálni, száraz napos időben és a szezon végén visszavesz a fűnyírásból, így nem kopik sem a gyep, sem a gép. Jeges időben pihen a fűnyíró, de ilyenkor érdemes eleve téliesíteni, és elpakolni a pincébe.
Nem éri meg ellopni a fűnyírót, mely egyrészt hangosan riaszt ilyenkor, másodrészt PIN-kódot kér, harmadrészt pedig az alkalmazás folyamatosan mutatja az aktuális pozícióját.
Mit tud még és mit nem?
Amennyiben hosszabb időt követően eltávolítunk egy tárgyat a gyepről, akkor a helyén kinőtt masszívabb fűmennyiséget érzékeli a fűnyíró, és lokálisan intenzívebb munkába fog, ideiglenesen pihenteti a randommozgást. Éjszaka látványos a két LED-es fényszóró, a gyakorlati haszna persze nem sok.
Az 5 Ah-s lítium-ion akkumulátor 40 perc alatt töltődik fel, egy teljes munkafolyamat maximum 145 percig tarthat, csökkenő töltöttség esetén automatikusan megtörténik a töltőre dokkolás. A havi átlagfogyasztás 10 kWh-ra tehető, ami egyáltalán nem vészes.
A kipróbált modell 3200 négyzetméterre van méretezve, tehát jókora pázsitokkal is simán elbánik, valamint az 50 százalékos emelkedő sem jelent gondot a számára. Ha esetleg ennél durvábbak a terepviszonyok, akkor jó szolgálatot tehet az összkerékhajtású 435X AWD, mely 70 százalékos rézsűn is képes dolgozni.
A 75x54x28 centiméteres és 14,6 kilogrammos, az Egyesült Királyságban gyártott 430X Nera 24 centiméteres vágási szélességgel bír, vágási magassága 2-6 centiméter között állítható. Térdig érő fűre értelemszerűen nem érdemes rászabadítani.
A nem szintben lévő szegélyek, gyep melletti falak lehetetlen küldetésnek számítanak, ilyen esetben nem ússzuk meg a manuális szegélynyírást. Továbbá a gereblyézés is ránk marad, a gyepről nekünk kell eltávolítani a kisebb-nagyobb faleveleket, ágakat, terméseket, valamint adott esetben a locsolórendszerrel történő társítás is kihívást jelenthet.
A gépben három, a gyári alapcsomagban hat további kis kés található, a cseréhez csak egy csavarhúzóra van szükség. A kések üzemideje a kert méretétől és az esetlegesen elkapott ágaktól függ. A miénkhez hasonló kisebb kertben egy teljes szezont is simán kibírnak a más esetben csak 1-2 hónapos élettartamú kések, melyek darabja körülbelül ezer forintba kerül.
Konklúzió, árak
+: huzalmentes opció, sok időt és munkát spórol meg, halk és észrevétlen működés, kíméletesen bánik a gyeppel, smart funkciók. –: nem birkózik meg minden terephelyzettel, nagyon drága a kipróbált modell. |
Míg 2021-ben még csak 1,2 millió robotfűnyírót adtak el globálisan, addig az előrejelzések 2028-ra már 6,6 millió példányról szólnak. A 7 év alatti 5,5-szeres növekedésben komoly szerepe lehet a Husqvarnának, de szinte biztosak vagyunk benne, hogy mifelénk nem a tesztalanyunkhoz hasonló drága high-end modellek pörgetik majd fel az eladásokat.
A Husqvarna 430X Nera 1,5 millió forintos kiadást jelent, és ebben még nincs benne az EPOS kit 580 ezer forintos ára.
Az 1000 négyzetméterrel kisebb felületre szánt 320 Nera 1,15 millió forintba, az 1800 négyzetméterrel nagyobb munkavégzési képességű 450X Nera pedig 2 millió forintba kerül.
Sokat spórolhatunk, ha lemondunk a kényelmes új GPS-rendszerről, a legújabb technológiákról, és ráadásul nem is túl nagy a kertünk. A gyártó 600 négyzetméterre méretezett belépőszintű 105-ös modellje már 300 ezer forint magasságában beszerezhető.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.