szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A címben feltett kérdésre nem egyszerű a válasz. A mai böngészők ugyanis már gyorsak, viszonylag takarékosan bánnak a memóriával, és sok kiegészítőt tölthetünk le hozzájuk. Az alábbiakban megmutatjuk, mit és hogyan kínálnak ezek a böngészők, így nyújtva némi segítséget a választáshoz.

Azt hihetnénk, minden böngésző egyre megy, az a feladatuk, hogy segítsenek navigálni az interneten. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy a működése közben mennyire köti le a rendszer erőforrásait. Valójában az lenne a legideálisabb, ha olyan böngészőt választanánk, amelyik takarékosan bánik a RAM-mal és a processzorral is.

MSPowerUser

Nos, van egy jó hírünk: ma már nincsen túl nagy eltérés a legnépszerűbb böngészők között ebből a szempontból. Ettől függetlenül az MSPowerUser górcső alá tette a legáltalánosabban használt browsereket (áttekintette az előnyeiket és a hátrányaikat), így ki-ki dönthet arról, melyiket érdemes használnia. A vizsgálatba a Chrome, az Edge, a Firefox, az Opera GX és a Brave került be. Aki számára ez utóbbinak a neve nem ismerős, annak figyelmébe ajánljuk EZT a cikkünket.

A Chrome vitathatatlanul a böngészők királya/királynője, rengeteg windowsos és Apple-eszköz alapértelmezett böngészője. Előnyök: remek szinkronizálás a Google összes programjával, intuitív és felhasználóbarát felület. Számos Chrome-bővítmény járul hozzá a további funkciókhoz. Gyors, és a füles felület megkönnyíti a több lappal való munkát. Hátrányok: viszonylag nagy memóriahasználata miatt nem ideális az elavultabb eszközökhöz, viszont ez nem jelent problémát a 4 GB feletti RAM-nál, ami manapság még az alapkészülékeknél is gyakori.

Google

A Microsoft megújult böngészője az Edge rendíthetetlenül tör előre a népszerűségi listán 2023 augusztusában 11,13 százalék volt a részesedése az asztali böngészők piacán). Előnyök: újabban a jól integrált mesterséges intelligencia funkciók, például a Bing chat, illetve hogy a webhelyeket alkalmazásként indíthatja el. Hatékony PDF-olvasóként szolgál és persze említést érdemel a személyre szabott hírfolyam. Hátrányok: egyelőre korlátozott a rendelkezésre álló bővítmények száma, és a betöltési idő is lehetne gyorsabb.

A Mozilla adatvédelemre fókuszáló Firefox böngészője 2004-es megjelenése óta népszerű a biztonsága és a megbízhatósága miatt. Előnyök: testre szabható néhány jó kiterjesztéssel és témával. Külön is érdemes kiemelni a biztonságát, valamint a jelszavak és könyvjelzők mentési lehetőségét. Hátrányok: nem integrálható jól néhány népszerű alkalmazással, emellett nincsen hozzá annyi bővítmény, mint a Chrome-hoz. Hiányzik az integrált Flash-támogatás.

PCMag

Az Opera GX (az Opera speciális változata) régóta a legjobb böngésző a játékokhoz, ráadásul a mindennapi böngészéshez is megfelelő. Számos kiegészítővel és beépülő modullal nagymértékben testre szabható böngészési élményt kínál felhasználóinak. Ami az erőforrás-felhasználást illeti, sok versenytársához képest kevesebb memóriát fogyaszt. Csak egyetlen példa: az Opera GX mindössze 350 MB-ot vesz igénybe 5 több lap megnyitásához, míg a Chrome 540 MB-ot. az Az Opera GX azon kevés böngészők egyike, amelyek ingyenes beépített VPN-t tartalmaznak. Előnyök: erőforrás-kímélő böngésző, GX vezérlő funkcióval a RAM-használat korlátozásához. Ingyenes beépített VPN, beépített reklámblokkoló. Mindemellett erős biztonsági funkciókat is kínál. Hátrányok: a mobil verziójából hiányzik néhány olyan funkció, amelyet az asztali verziója kínál. Csekély a piaci részesedése, ezért nem fontos a webfejlesztők számára, így egyes webhelyek teljesen blokkolhatják.

A Brave böngésző minimális erőforrást fogyaszt, ugyanakkor szinte ugyanazokat a szolgáltatásokat kínálja, mint a domináns böngészők, például a Chrome vagy az Edge. Előnyök: az adatvédelemre és biztonságra összpontosító Chromium-alapú böngésző. Saját ingyenes VPN-je és natív hirdetésblokkolója van emellett blokkolja harmadik felek sütijeit. Kriptopénztárcát kínál kriptoeszközök vásárlására, tárolására és küldésér. Hátrányok: időnként leáll egyes webhelyeken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!