szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat méter hosszú és nyolc tonnát nyom az a fegyver, ami a kilőtt lövedéket a hangsebesség hétszeresére képes gyorsítani. A tervek szerint hiperszonikus rakétákat is leszedne vele Japán.

Sikeresen hajtotta végre a japán védelmi minisztérium és a helyi haditengerészet a világ első olyan fegyvertesztjét, amely során railgunnal tüzeltek egy hajó fedélzetéről.

A railgunok lényege, hogy a hagyományos fegyverekkel ellentétben nem kémiai, hanem elektromágneses hatásra lövik ki a muníciót. Az amerikai hadsereg több hasonló fegyvert fejlesztett már ki, a technológiát pedig egy ideje Japán is próbálgatja.

A helyi tesztek alapján a railgun a légi és a felszíni objektumok ellen is hatékonyan bevethető. A Nikkei Asia szerint a cél, hogy rakétákat tudjon a levegőben kilőni Japán, így semlegesítve a régióban esetleg bevetendő kínai, észak-korai és orosz hiperszonikus fegyvereket.

A japán védelmi minisztérium az év elején 10,8 millió jenes, vagyis mintegy 26 millió forintos szerződést írt alá a fegyvert kifejlesztő Acquisition, Technology, and Logistics Agency of Japannal (ATLA). Azt azonban nem tudni, hogy a most kipróbált fegyveren kik dolgoztak.

A railgunból elinduló lövedék a hangsebesség nagyjából hétszeresével repül, és a mozgási energiája révén pusztít. Az ATLA fejlesztése 8 tonnát nyom, amihez egy 6 méter hosszú ágyúcső társul. Bár a pontos műszaki leírás érthető módon nem áll rendelkezésre, az Interesting Engineering szerint egy 320 grammos, 40 mm-es acéllövedéket lő ki magából a fegyver. Ehhez 5 MJ energiát használ fel. Az ATLA célja, hogy végül 20 MJ-lal működjön.

900 km/h-val lövi ki a lövedéket az otthon barkácsolt plazmavető fegyver - videó

Megépítéséhez elég volt néhány egyszerű alkatrész és egy 3D-nyomtató.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!