szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 60 évvel a szovjet Lajka kutya űrutazása után egy olyan roboteben dolgoznak, amely mentális segítőtárs lehet az űrhajósok számára.

A Földet elhagyó és bolygónk körül pályára álló élőlény Lajka kutya volt. A szovjet Szputnyik–2 műhold fedélzetén 1957. november 3-án indították útnak, és bár az állat élete tragikus véget ért, sikerült bebizonyítani: az élő szervezet kibír egy startot, valamint az űr mikrogravitációját.

Most úgy tűnik, hamarosan ismét lehet egy Lajka kutya az űrben, igaz, ezúttal már nem egy valódi állatról beszélhetünk. A négylábú egy mesterséges intelligenciával megtámogatott robotkutya lenne, és az ember társául szolgálhat az űrutazások során. Emellett megfigyeli az űrhajósok egészségi állapotát, illetve rendelkezésre állhat bizonyos vészhelyzeti események elhárításánál is.

A tervező Jihee Kim kifejezetten olyan külsőt adott neki, ami sokkal jobban emlékeztet a valódi négylábúra, mint például a Boston Dynamics robotkutyája.

A váza titánból készült, hogy kibírja az űr zord körülményeit. Számos érzékelővel látta el az alkotója, hogy azonosítani tudja az embereket. Emellett képes hőképet készíteni, mélységérzékelővel, ultrahangos érzékelőkkel és EKG-érzékelővel is rendelkezik Lajka.

Bár egyelőre csak a tervezőasztalon létezik, ha elkészül, nagyban hozzájárulhat az űrhajósok mentális és érzelmi stabilitásához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!